Çanakkale'de yakalanan yarım tonluk pervane balığı şaşırttı

Çanakkale Boğazı’nda sardalya avı için denize bırakılan ağda yaklaşık yarım ton ağırlığındaki pervane balığını gören balıkçılar şaşkınlık yaşadı.

28 Ekim 2019, Pazartesi 20:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ege ve Marmara'da çok nadir görülüyor

Ege ve Marmara'da çok nadir görülüyor

Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarının sıcak denizleri ile Akdeniz'de görülen balığa Ege ve Marmara'da çok nadir rastlandığı belirtildi.


Çanakkale Boğazı’nın Güzelyalı köyü açıklarında sardalya avı için gırgır teknesinden bırakılan ağlara pervane balığının girdiği görüldü.

Balığı ağdan kurtarmak için büyük çaba harcadı

Balığı ağdan kurtarmak için büyük çaba harcadı

Teknedekilerin birçoğu balığın ne olduğunu anlayamadı. Teknenin kaptanı Nadir Karabiber, ay balığı olarak da bilinen yaklaşık 500 kilo ağırlığındaki balığı ağdan kurtarmak için büyük çaba harcadı. 

Ters döndürülerek ağın dışına çıkarılan dev balık, denize geri bırakıldı.

''Öldürmemek için çok uğraştık'

''Öldürmemek için çok uğraştık'

Pervane balığının çok nadir görüldüğünü söyleyen Nadir Karabiber, "Balığı görünce biz de şaşırdık. Öldürmemek için çok uğraştık. Sonunda canlı olarak denize bıraktık. Ben 35 senedir denizdeyim, 2-3 defa görmüşümdür bu balığı. Ben yine daha önce gördüğüm için biliyordum. 

''10 kişi zor devirip, ağdan kurtardık''

''10 kişi zor devirip, ağdan kurtardık''

Ama gemicileri komple şaşırttı. 10 kişi zor devirip, ağdan kurtardık. Daha önce de bir kez Bozcaada açıklarında ağa takılmıştı. O zaman da doğal ortamına salmıştık. Boğazda ilk kez gördüm ben de" dedi.

PERVANE BALIĞI

PERVANE BALIĞI

Pervane balığı, derinlerde ve su yüzeyinde yan yatarak yüzüyor. Ahtapot, denizanası, mürekkep balığı ve kendinden küçük balıklarla besleniyor.

Boyu 2-3 metre arasında olmasına rağmen ağırlığı 1,5 tona kadar ulaşabiliyor. 20 yıldan fazla yaşayabilen balık, eti lezzetsiz olduğundan avlanmıyor. DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs hastalarının hayatını 30 santimetrelik boru kurtarıyor