Çekirdek hastanelik etti

Fazla miktarda kabuklu çekirdek yiyerek bağırsak tıkanıklığı yaşayan 9 yaşındaki Talha Çelik, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümünde Prof. Dr. Aydın Şencan ve Dr. Hasan Çayırlı tarafından ameliyat edildi

19 Eylül 2015, Cumartesi 13:17
A A
Çekirdek hastanelik etti

Manisa'da 9 yaşındaki Talha Çelik, çok miktarda çekirdeği kabuklarıyla birlikte tüketince kalın bağırsağında 20 santimlik bir tıkanıklık oluştu. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü'nde Prof. Dr. Aydın Şencan ve Dr. Hasan Çayırlı tarafından başarılı bir operasyonla kalın bağırsağındaki tıkanıklık giderilen küçük çocuk Talha Çelik eski sağlığına kavuştu.Konuyla ilgili aileleri uyaran Prof. Dr. Aydın Şencan “Çocukluk çağında çekirdek gibi kabuklu çerezlerin kabukları soyulmadan fazla miktarda yenmesi, bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir. Hastalar, genellikle karın ağrısı ve tekrarlayan kusma ile acil servise başvurur. Bağırsak tıkanıklığı zaman zaman lavmanla açılabilse de yenilen miktar ve geçen zamanla ilişkili olarak ameliyat gerekebilir. Hastamızda izlem ve lavmanlarla tıkanıklık düzelmemiş ve ameliyatla kalın bağırsağından küçük bir kesi yapılarak 20 santimlik tıkanık olan bölüm açılmıştır. Ailelerin bu konuda çocuklarını uyarmaları ve gerekli eğitimi vermeleri önemlidir" diye konuştu.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.