'Çekirge kavurması' en favori yemek!

'Çekirge kavurması' en favori yemek!

Orta Java Bölgesi'nin meşhur yemeği "çekirge kavurması" bölge halkının ek gelir kaynağı. Halk restoranlardan aldıkları paket halindeki kavrulmuş çekirgeleri pilavla yemeyi tercih ediyor

04 Aralık 2014, Perşembe 11:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Endonezya’daki Orta Java Bölgesi’nin en çok ilgi gören yemeği "çekirge kavurması", ucuz ve "lezzetli" olması nedeniyle halkın tercih ettiği yerel lezzetlerden biri olarak dikkat çekiyor.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer24336","24336","201412","24336-.jpg","1", "0","Pilav üstü çekirge");

Orta Java Bölgesi’nin tarımsal alanı Gunungkidul’da sevilen bir yemek olan çekirge kavurması, aynı zamanda çiftçilikle geçinen bölgede paketlenerek satılıyor. Bölgede çekirge kavurması satan birçok dükkan bulunurken, çekirge kavurması satıcıları sezonluk olan bu işi genellikle diğer işlerinin yanında ek gelir için yapıyor. Bu yemeğin bölgenin meşhur lezzetlerinden olması nedeniyle bölgede birçok kişi çekirge avı ile uğraşıyor. Yakalanan canlı çekirgelerin kilosu 3-4 dolar arasında alıcı buluyor. Restoranlar da kavrulmuş çekirgelerin paketini 50 sente satıyor.

"Pilav üstü çekirge"

Bölge halkı restoranlardan aldıkları paket halindeki kavrulmuş çekirgeleri pilav üstü olarak yerken, bazıları da bu yemeğin üstüne siyah şeker ekleyerek yemeyi tercih ediyor. Yıllardır çekirge kavurması satan Subagyo Hartini, halkın çekirge kavurmasını çok sevdiğini belirtiyor. Çekirge avcılarından çekirgeleri canlı satın aldığını söyleyen Subagyo, bu yemeği ailecek de çok sevdiklerinin altını çiziyor. Subagyo, kendisinin de sıklıkla bu yemeği yediğini belirterek, "ucuz ve lezzetli" yemeğin pilav eşliğinde tadının "çok güzel" olduğunu dile getiriyor. Ekvator ikliminin görüldüğü Endonezya’da çekirge kavurması daha çok muson yağmurlarının görüldüğü dönemin dışında sıcaklığın arttığı sezonda sofraları süslüyor. Sıcak mevsimin gelmesiyle tarlalarda kolaylıkla avlanan çekirgeler, avcılar tarafından ağlarla yakalanıp restoranlara satılıyor.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koyun Baraack'tan 35 kilogramdan fazla yün kırpıldı