Çekya mülteci kabul etmeyecek

Çekya mülteci kabul etmeyecek

​Çekya İçişleri Bakanı Milan Chovanec, ülkesinin ekim ayının ikinci yarısında düzenlenecek parlamento seçimlerine kadar mülteci kabul etmeyeceğini açıkladı

31 Mayıs 2017, Çarşamba 20:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Chovanec, Çekya’da günlük olarak yayımlanan "Pravo" gazetesine verdiği röportajda, "Çekya, ekim ayının ikinci yarısında düzenlenecek parlamento seçimlerine kadar bir tane bile mülteci kabul etmeyecek." ifadelerini kullandı.

Çekya hükümetinin sığınmacı kotası konusunda hemfikir olmadığına işaret eden Chovanec, Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesi üzerine sığınmacı kotasının uygulanması halinde bakanlık koltuğundan ayrılmaya hazır olduğunu belirtti.

SADECE 12 MÜLTECİ KABUL ETTİLER


Chovanec, "Sığınmacıların kabul edilmesini beklemiyorum çünkü kota sistemi kötü ve yürümüyor." şeklinde konuştu. Çekya’nın sığınmacı kotasını kabul etmemesi durumunda milyonlarca avroluk cezayla karşı karşıya kalabileceğini ifade eden Chovanec, bu rağmen geri adım atılmaması gerektiğini dile getirdi. Avrupa Komisyonu bugüne kadar sadece 12 mülteci kabul eden Çekya’yı yakın geçmişte sığınmacı kotasına karşı çıkmaya devam ettiği takdirde çeşitli yaptırımlarla karşılaşabileceği konusunda uyarmıştı. 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs vakalarının sonbaharda zirve yapması bekleniyor