Cem Yılmaz kırdı geçirdi

Cem Yılmaz kırdı geçirdi

10 Şubat 2010, Çarşamba 11:54
A A
Cem Yılmaz kırdı geçirdi

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın dördüncü konuk şefi komedyen Cem Yılmaz oldu. Yılmaz’ın Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’ndaki konserini alışılmışın dışında herkes kahkahayla izledi. Borusan Kocabıyık Vakfı konserden elde edilecek gelirle, iki öğrencisini yurtdışında okutacak...

Konserin ilk yarısında ağır bir hava hakimdi. Cem Yılmaz iki kez sahneye çıkarak esprileriyle ortamı renklendirdi. Klasik müzik sevmeyen gençler de Yılmaz’ın hatırına konsere gelmişlerdi. İlk bölümü ellerindeki programlara ve sağa sola bakınarak geçirdiler.

Konser gecikmeden başladı. Cem Yılmaz sahneye gelerek espriler yaptı. İzleyicilere “Cep telefonlarını kapamanız gerekiyor. Beethoven da olsa Ankaralı Turgut da olsa saygı göstermelisiniz” dedi. Yılmaz bir hostes edasıyla salondaki çıkış kapılarını da el kol hareketleriyle göstererek “Kaçacak yer arayanlar için belirtiyorum” dedi.

Kurukafalı tişört giydi

İkinci yarıya konuk şef olarak gelen Yılmaz, maestronun elini sıkıp orkestrayı ayağa kaldırmayı unutmadı. Mağrur bakışlarla seyircileri selamlayan Yılmaz “Ritüeller var böyle orkestrayı ayağa kaldırmak gibi” derken yerden bir şarap ve havlu alarak “Şef olunca zor” diyerek herkesi kahkahaya boğdu. Yönetmek için arkasını dönen Yılmaz “Arkamı döndüm ama gelenek böyle” dedi. Öğrendiği müzikal terimleri sıralayan Yılmaz “Allegro bir pizza modeli değil mesela” diye konuştu.

Programa Mozart’ın 25. Senfonisi’yle dahil olan Cem Yılmaz “Sol minör ama ben bugün la düşünüyorum” dedi. Yılmaz’ın en ilgi çeken yanlarından biriyse kıyafetinin içine giydiği kurukafalı tişört oldu. Orkestrayı yönetirken arada dönüp seyirciye bakan Yılmaz’a gülmekten orkestranın konsantre olamadığı anlar oldu. Bazen arabesk çalıyormuş gibi mimiklerde bulunan Yılmaz “Bir hayalimi gerçekleştirdim. Daha önce Bülent Eczacıbaşı, Rahmi Koç, Ahmet Kocabıyık yönetti. 4’üncü benim olmam gerekiyordu” diyerek salonu güldürdü.

Kemanlar ve viyolalar hakkında da espriler yapan Yılmaz “Viyolonseli tanıyor musunuz? Dizilerde başrol oyuncusu bacak arasına koyar” diyerek Beren Saat ve Naz Elmas’a dokundurdu. Obua’yı da Türk sinemasından tanırsınız diyen Yılmaz “Klasik müzik nereye gidiyor? Burada, right here, right now” diyerek alkış aldı.

Trombonların seslerini günlük hayatta yalnız kaldığınızda bile duyarsınız sözleriyle seks imasında bulunan Yılmaz, gülen izleyicilere “Sizi gidi klasik müzikseverler sizi” diye takıldı.

Yeğen Gürer Aykal’lı şov...

Kemacılardan Eser’in kemanı 4 milyon euro değerinde diyen Yılmaz “Ben şu halimle yalnızca yılda 2 tane alabiliyorum” diye espri yaptı.

Nota kağıtlarını karıştıran Yılmaz seyirciye “Pardon, bu Karadır Kaşların türküsü, bu değil. Zaten istekleri de yapacağız, ne isteyeceksiniz merak ediyorum. Atıp tutmak kolay” dedi. “Klasik müzikseverler söz veriyorum yarın bırakıyorum” diyen Yılmaz’ın şovu, orkestra şefi Gürer Aykal’ın yeğenini canlandıran gencin de katılımıyla renklendi. Orkestranın inceliklerini anlatan Yılmaz “Tromboncu iyi performans sergileyemiyorsa eline iki çubuk verirler perküsyonun yanına geçirirler, onu da yapamıyorsa çubuğu alıp...” demesi salonu kahkahaya boğdu.

Bir kez bis yaptı...

Son parçasını Dvorak’tan seçen Yılmaz ”Bana Dvorak ceketimi getirin“ diyerek kırmızı beyaz şeritli bir ceket giydi. Ahmet Kocabıyık’ın gümüş bir baton hediye ettiği Yılmaz ”Klasik müziği nasıl bırakacağım bilmiyorum“ diyerek ağlamaklı bir ifadeyle salonu terk etti. Alkışlarla geri çağrılan Yılmaz bir kez bis yaptı. Daha sonra ikinci kez sahneye gelen Yılmaz
”İnşallah birlikte güzel şeyler yapacağız, reaksiyonunuz bana moral oldu “ diyerek yeni konserlerin sinyalini verdi.

İki gönüllü de yönetti

Sahneye seyirciler arasından iki gönüllü çağıran Yılmaz onlara hareketleri göstererek orkestrayı yönetmelerini istedi. Korsakov’dan Arıların Dansı’nı yöneten kadın izleyiciye ’Sheltox getireyim mi’ demesi herkesi güldürdü. Gürer Aykal’ın yeğeni Ferdi Aykal’a batonu veren Yılmaz ona ”Sert değil, sen erken indiriyorsun, bu hiçbir yerde geçerli değildir, elinden geldiğince geç indireceksin“ dedi. Yılmaz, Arıların Dansı’nı sineklikle yönetti.

ÜNLÜLER İZLEDİ...

Konseri izleyenler arasında Deniz Akkaya-Efe Önbilgin, Neslişah Aksoy-Hülya Koçyiğit, Betina Hakko, Osman-Zeynep Çarmıklı, Arzu Sabancı, Mustafa- Lüset Taviloğlu, Candan-Erdem Kıramer, Monic-Jerry Benardete, Mehmet-Ebru Edin, Erol Aksoy, Mehmet Ali Birand, Güngör Uras gibi isimler yer aldı.

Zehra Çengil / VATAN

İşte provadan görüntüler...

 


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.