Cenazeler karıştı, mezar açıldı

Keşan'da devlet hastanesi morgunda yaşanan yanlışlık, iki ayrı cenazenin karışmasına neden oldu.

01 Kasım 2009, Pazar 11:25
A A

Edirne'nin Keşan ilçesinde devlet hastanesi morgunda yaşanan yanlışlık, iki ayrı cenazenin karışmasına neden oldu.

Keşan'da önceki gün çarşı merkezinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Hüseyin Şen (70) ve aynı akşam kalp krizi geçirerek ölen Aziz Özkan (86)'ın cenazeleri Keşan Devlet Hastanesi morgunda kaldırıldı. Morgda sadece iki cenaze vardı ve ilk olarak öğle namazında gömülmek istenen Hüseyin Şen'in cenazesini yakınları almaya geldi ve morg görevlisi cenazeyi kendisine teslim etti. Şen kılınan cenaze namazının ardından yakınları tarafından Asri Mezarlık'ta toprağa verildi.

İkindi vaktinde defnedilmek istenen Aziz Özkan'ın cenazesini almaya yakınları hastane morguna geldi. Özkan'ın yakınları, cenazenin babalarına ait olmadığını fark etti. Hastane yetkililerine başvuran Aziz Özkan'ın yakınları, daha sonra Hüseyin Şen'in yakınlarına da ulaşınca, olay savcılığa intikal ettirildi.

POLİS GÖZETİMİNDE ÇIKARILDI

Savcılığın cenazelerin şüpheli ölüm olmaması nedeniyle yanlışlıkla gömülen cenazenin mezardan çıkartılıp, asıl sahiplerine teslim edilmesine izin verdi. Saat 15.00 sıralarında mezarlığa gelen her iki tarafın yakınları da yanlışlıkla defnedilen Aziz Özkan'ın cenazesini polis gözetiminde mezardan çıkarttı. Mezardan çıkartılan Aziz Özkan daha sonra aynı mezarlıktaki başka bir mezara yakınları tarafından defnedildi. İki cenazenin yakınları da olayla ilgili olarak hastanenin morg görevlisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Aileler, morgtaki cesetlerin ayak veya el bileklerine kimlik bilgilerinin yazılı kelepçenin takılı olması gerektiğini, ancak karıştırılan cenazelerde böyle bir şey olmadığını kaydetti. Hüseyin Şen'in oğulları cenazeyi aldıktan sonra baktıklarını ancak ayırt edemediklerini söyleyerek, "Tesadüfün bu kadarı da olmaz. Aldığımız kişi babama o kadar çok benziyordu ki, ayırt edilmesi için incelenmesi gerekiyordu. Ancak cenazenin karışması bizlerin değil morg görevlisinin sorumluluğundadır." dediler.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.