Çenede neden sivilce çıkar?

Sivilceler hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilir. Çok ciddi bir sağlık sorunu olmasa da öz güveni zedeleyebilir. Yüzdeki her bölgede farklı nedenlerle sivilce çıkar. Çenede çıkan sivilceler kadınlarda daha sık görüldüğü için genellikle 'hormonal' olarak adlandırılır. Peki bu doğru mu? Sürekli çenenizde sivilce çıkmasının asıl nedenini öğrenmeniz, sivilcelerinizi tedavi etmenizde büyük fayda sağlayacaktır. Çenede sivilce çıkmasının nedenlerini derledik./ ÖZEL

21 Eylül 2021, Salı 13:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yüzümüzdeki her bölümde farklı nedenlerden dolayı sivilce çıkabilir. Çenedeki sivilceler genellikle kadınlarda görüldüğü için 'hormonal' olarak değerlendirilir ve bir tedavisi olmadığı düşünülür.

Sivilce çıkmasındaki temel nedenler arasında hormonal dengesizlik, genetik, diyet, bağırsak fonksiyonları, stres ve yanlış cilt bakım rutini yer alıyor. Bu faktörler genellikle bir kombinasyon oluşturuyor.

Peki çenede ve çene hattında çıkan sivilcenin anlamı ne?

ÇENEDE SİVİLCE ÇIKMASININ NEDENLERİ

ÇENEDE SİVİLCE ÇIKMASININ NEDENLERİ

Çene sivilcelerinin hormonlardan kaynaklandığı kısmen doğru. Hormon değişiklikleri sıklıkla çene bölgesinde sivilce çıkmasına neden olur. Ergenlik aknesi, perimenopoz, polikistik yumurtalıklar ve normal adet döngüsü çene aknesine neden olabilir.

Tüm bunların yanı sıra, hormonal degesizlikler çene kadar çene hattı, şakak ve boynu da etkileyebilir.

MASKELERE DİKKAT

MASKELERE DİKKAT

Öte yandan son 2 yıldır çenenizde sivilce çıkmaya başladıysa bunun nedeni pandemi nedeniyle takılan maskeler de olabilir. Belirli bir bölgede çıkan sivilceleriniz sürtünmeyle oluşan akne mekaniğini tetikleyebilir.

Bu nedenle doğal liften yapılmış ve temiz maske kullanmanız öneriliyor.

Sivilcelerinizin hormonal dengesiz nedeniyle çıktığını düşünüyorsanız bir uzmana danışarak kan testiyle bundan emin olabilirsiniz.

Endokrin uzmanları, testlerin sonucunda hormon tedavisine başlayabilir.

TEDAVİ EDİCİ CİLT BAKIM RUTİNİ

TEDAVİ EDİCİ CİLT BAKIM RUTİNİ

Eğer bu tedaviler işe yaramadıysa, cilt bakım rutininizi değiştirebilir ve süt ile şekeri azaltmayı deneyebilirsiniz.

Aknenin şiddetine ve nedenine bağlı olarak, tedavi edici cilt bakım rutininiz

  • Temizleyici
  • Tonik
  • Peeling
  • Antioksidan serum
  • Güneş kremi
  • A vitamini türevlerinden oluşmalı.

Doğru cilt bakımı şekli, cildinizi önemli ölçüde iyileştirebilir ve hormonal değişiklikler, stres ve kötü beslenme gibi faktörler arttığında bile daha stabil bir durumda kalmasını sağlayabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Misel suyu (Micellar) nasıl kullanılmalı?