CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, NATO PA Başkan Yardımcılığına seçildi

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, NATO PA Başkan Yardımcılığına seçildi

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu üyelerinden CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, NATO PA Başkan Yardımcılığı görevine getirildi

21 Kasım 2016, Pazartesi 19:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
TBMM’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen NATO PA 62. Genel Kurulunda, NATO PA Sosyalist Grup üyelerinin oy birliğiyle aday gösterilen Metin Lütfi Baydar, genel kurul üyelerince NATO PA Başkan Yardımcılığına seçildi.
 

4 YIL GÖREV YAPACAK


Aydın Milletvekili Baydar, 4 yıllığına seçildiği görevde, Asamble’nin Başkanlık Divanında gündemin belirlenmesi ve politika oluşturulmasına ilişkin konularda Türkiye’yi temsil edecek.

Baydar, 2013-2016 arasında NATO PA Siyasi Komite NATO Ortaklıkları Alt Komite Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmişti. 

METİN LÜTFİ BAYDAR KİMDİR?
 

2 Mart 1960’ta doğdu.Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi’nde ortopedi ve travmatoloji uzmanlığını aldı. GATA Tıp Fakültesinde 1995 yılında doçent oldu. Eğirdir Kemik Hastalıkları Hastanesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Başhekim olarak görev yaptı. 2000 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesine profesör olarak atandı ve Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimliğine getirildi.


2004-2011 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü görevini üstlendi. Uluslararası Üniversiteler Birliğinin (UNESCO) 2008 yılı yönetim kuruluna ilk ve tek Türk rektör olarak seçildi. 2010 yılında Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesinden fahri doktora payesi aldı. Yurt içi ve dışında yayınlanmış 200 kadar makale ve bildirisi ile 7 kitabı bulunmaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Baydar, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Herkes seferber oldu! 14 yaşındaki 2 çocuk her yerde aranıyor