CHP'de Selin Sayek Böke ve Fikri Sağlar krizi

CHP'de Selin Sayek Böke ve Fikri Sağlar krizi

CHP’de Selin Sayek Böke’nin sürpriz bir kararla “Mevcut yönetim anlayışının parçası olmayı uygun bulmuyorum” diyerek merkez yönetim kurulu (MYK) üyeliğinden istifa etmesi, CHP’de taşları yerinden oynattı

07 Mayıs 2017, Pazar 09:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
CHP'de Selin Sayek Böke'nin partideki görevlerinden istifasının ardından parti meclisi (PM) bugün Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) sevkini oylayacak. Sağlar’ın, YDK’ya sevki için 60 üyeden 31’inin “Evet” oyu kullanması gerekiyor.


'BARIŞÇIL YOLLA ÇÖZELİM' ÖNERİSİNE 'OK YAYDAN ÇIKTI' YANITI


Gazete Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre; Bir grup PM üyesi dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek, Sağlar’ın ihraç edilmesi durumunda partide yeni kırılmaların yaşanabileceğini ve muhalefet cephesinin genişleyebileceğini belirterek, “Sağlar ile konuşun, o da geri adım atsın; bu sorunu barışçıl yolla çözelim” önerisinde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun, “Ok yaydan çıktı. Süreç başladı. Bu aşamadan sonra geri adım olmaz” dediği ve bu öneriyi kabul etmediği öğrenildi.
 

BÖKE'NİN YERİNE BÜLENT TEZCAN


CHP kulislerinde, Sağlar hakkında disipline sevk kararı çıkmazsa Kılıçdaroğlu’nun, “güven oylaması” ve “PM’nin yenilenmesi” için olağanüstü kurultay seçeneğini gündemine alabileceği ifade ediliyor. Sağlar’ın disipline sevkine ilişkin MYK kararının geçtiği durumda ise Kılıçdaroğlu’nun, parti vitrininde köklü revizyona gidebileceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’nun, Böke’den boşalan koltuğa atama yapmak yerine MYK’nın yarıdan fazlasını değiştirebileceği ifade ediliyor. Böke’den boşalan Parti Sözcülüğü koltuğuna ise Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın oturması bekleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Muğla'da 2 bin 300 yıllık mezar bulundu