CHP’li Ağbaba: Kılıçdaroğlu da seçilse başkanlığa karşıyız

CHP’li Ağbaba: Kılıçdaroğlu da seçilse başkanlığa karşıyız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, anayasa değişikliğine ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçilse dahil 'partili cumhurbaşkanlığı' sistemine karşı olduklarını söyledi

23 Ocak 2017, Pazartesi 15:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Partisinin Malatya il başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, yasanın yürürlüğe girmesi halinde milletvekili olmanın hiçbir anlam taşımayacağını belirterek şunları söyledi: “Meclis’in gensoru yetkisi, işlevleri, en önemli hakkı olan bütçe yapma yetkisi elinden alınıyor, milletvekili sayısı artıyor. Hangi ilde milletvekili sayısının azlığıyla ilgili problem var? Bu yasa geçtikten sonra milletvekilinin hiçbir anlamı olmayacak. Beş yıl için 50 milletvekilinin Türkiye bütçesine yükü 184 milyon lira. 5 yıl sonra emekli olacaklar, sağlık, özlük hakları da devam edecek.”

'REFERANDUMDAN ÖNCE AYM'YE BAŞVURACAĞIZ'

Anayasa değişikliğiyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk’e verilmeyen yetkinin bir başkasına verildiğini kaydeden Ağbaba, “Burada seçilecek kişi Kemal Kılıçdaroğlu da olsa biz başkanlığa karşıyız. Bizim partimiz de olsa biz başkanlığa karşıyız” diye konuştu.

Referandumdan önce teklifi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyacaklarını kaydeden Ağbaba, kampanya için gerekli hazırlıkları yaptıklarını söyledi: “Oy kullananlar açık oy kullandı. Bunların hepsini kanıtıyla beraber Anayasa Mahkemesine Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra başvuracağız. Umarız Anayasa Mahkemesi anayasa kurallarına uyar. Eğer bozmaz ise CHP referandum kampanyasına hazır, her türlü hazırlığımızı yaptık.”

DHA
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul'un suyunu karşılayan Kazandere ile Pabuçdere barajları doldu