CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nda emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) açıklaması! Son durum ne?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hemen hemen her gün tüm mecraları kontrol ediyor. EYT'lilerin bunu yapmasındaki amaç ise kanun tekliflerinin Meclis'te görüşülüp görüşülmediği ve bunun yanı sıra hükümetin bir açıklama yapıp yapmadığı... İşte son gelişmeler

09 Ekim 2018, Salı 12:23 Son Güncelleme:
A A
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nda emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) açıklaması! Son durum ne?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) artık bir müjde bekliyor. Mağdur durumdaki yaklaşık 700 bin kişi yıllardır çözüme kavuşmayan konu için seslerini duyurmaya çalışıyor. MHP'nin ve CHP'nin kanun teklifleri umutları katbekat artırırken hükümetin konu hakkındaki görüşleri merak ediliyor. İşte EYT hakkındaki son gelişmeler...

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU'NDA EYT AÇIKLAMASI

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda son açıklamayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Kılıçdaroğlu 9 Ekim 2018 CHP'nin Grup Toplantısı'nda "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifini verdik. İlgili komisyonun olağanüstü toplanmasını istedik. Ak, kara her şey ortaya çıkacak. Emeklilikte yaşa takılanlar yüz binleri buldu. Hangi parti samimiyse göreceksiniz." dedi.

İBRAHİM KALIN'DAN EYT AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, son kabine toplantısı sonrası "Bu konu (Emeklilikte yaşa takılanlar) kabinenin gündeminde yok. Tabii ki Meclis ayağı ayrı bir konu. Yeni hükümet sisteminde Meclis kendi kanunlarını çıkartabilir. Bunun değerlendirmesi Meclis'te yapılır ama hükümet nazarından baktığınız zaman konu bugün de geçtiğimiz toplantılarda da gündeme gelmedi." dedi.

CHP TOPLANTI TALEP ETTİ

Konunun bugünlerde sıklıkla gündeme gelmesiyle birlikte partililer de taleplerini Meclis'e iletmeye başladı. Dün CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözülmesi amacıyla TBMM Başkanlığı'na sevkedilen kanun tekliflerinin derhal görüşülmesi amacıyla Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı'nı toplantıya çağırdı. 

MHP'Lİ ARZU ERDEM'DEN KANUN TEKLİFİ

CHP'nin ardından bir hamle de MHP'den geldi. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem EYT için kanun teklifi verdi. Erdem TBMM'de "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun tekliflerimizi verdik. Türk milletinin nerede sorunu varsa bununla ilgili çözümlerin mutlaka bulunacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

45 GÜNLÜK SÜRE HENÜZ BAŞLAMADI

TBMM İçtüzüğü’nün 37. maddesine göre, tasarı veya tekliflerle kanun hükmünde kararnamelerin esas komisyonlara havale gününden itibaren görüşmelerin en geç 45 gün içinde sonuçlandırılması gerekiyor. CHP, İYİ Parti ve MHP milletvekillerinin teklifleri henüz TBMM Başkanlığı tarafından esas ve tali komisyonlara sevk edilmedi. Bu nedenle, 45 günlük süre başlamadı. Önümüzdeki günlerde sevk işleminin gerçekleşmesi bekleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.