CHP'de 'olağanüstü kurultay' çağrısı

CHP'nin son olağan kongrelerinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan, bir kısmı görevini sürdüren 42 il başkanı, olağanüstü kurultay çağrısında bulundu

08 Kasım 2015, Pazar 13:08
A A
CHP'de 'olağanüstü kurultay' çağrısı

CHP’nin son olağan kongrelerinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan, bir kısmı görevini sürdüren 42 il başkanı, olağanüstü kurultay çağrısında bulundu.
CHP eski Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, olağanüstü kurultay isteyenlerle, Park Otel’de basın toplantısı düzenledi.

1 Kasım seçiminin, CHP’nin başarısızlığıyla sonuçlandığını savunan Alçın, CHP’nin aldığı yüzde 25’lik oyu makul göstermeye, partilileri buna alıştırmaya çalışanların bu tutumunun kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi.

Alçın, Türkiye terör nedeniyle yangın yerine dönmüşken, toplumsal barış ve kardeşlik tehlike altına girmişken, yoksulluk ve yolsuzluk almış başını gidiyorken anamuhalefet partisi CHP’nin hiçbir sıçrama yapamadığını, son 5 yıldaki 6 seçimde başarılı olamadığını ileri sürerek, bunun hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini vurguladı.

SORUN GÜVEN SORUNUDUR

CHP yönetiminin, 7 Haziran seçimleri sonrası halkın çözüm arayışına siyasi önderlik yapamadığını iddia eden Alçın, CHP’nin ekonomik vaatlerinin seçmende karşılık bulamamasının temel nedeninin, partinin topluma heyecan, umut ve özellikle güven verecek yönetim anlayışından, siyasi birikim ve deneyimiyle partiye önderlik yapacak siyasi yönetim kadrolarından yoksunluğu olduğunu öne sürdü. Alçın, "Seçmen, mevcut CHP yapılanmasının bu vaatleri gerçekleştirebileceğine inanmamıştır. Sorun güven sorunudur, hakiki olma sorunudur, ruh, duruş sorunudur. Sorun, liderlik ve kadro sorunudur" diye konuştu.

Alçın, 1 Kasım seçiminin, CHP örgütlerinin, tabanının geleceğe yönelik umutlarında tahribat yarattığını savunarak, CHP’lilerin yorgun, yılgın, umutsuz ve hayal kırıklığı içinde olduğunu söyledi.

CHP’nin muhalefette kalacağı gelecek 4 yılı, bir sonraki seçimde "mutlak iktidar olma" hedefine yönelik yeni ruh ve heyecanla, her anlamda hazırlanarak geçirmesi gerektiğinin altını çizen Alçın, şunları kaydetti:

"Tüm partililerimizde ve halkımızda umut, heyecan ve güven yaratılmalı, örgütlerimiz güçlendirilerek yönetimde yeniden söz sahibi yapılmalı, parti içi demokrasi daha da yükseltilmeli ve partimizin sol, sosyal demokrat, halkçı ve devrimci çizgisi öne çıkarılmalıdır. Ancak bütün bunların mevcut liderlik ve yönetim tarafından başarılabileceğine Cumhuriyet Halk Partililer’in artık inancı kalmamıştır. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey hiç zaman geçirmeksizin bir an önce olağanüstü kurultaya gitmektir."

"Önümüzde bir olağan kurultay var, olağanüstü kurultaya gerek yok" görüşünün iyi niyetten uzak olduğunu ve kamuoyunu yanıltma amacı taşıdığını ileri süren Alçın, genel merkez yönetiminin, olağan kongre sürecine ilişkin son yaptığı uygulamalarla partililerin güvenini kaybettiğini iddia etti.
Genel merkezin, kendi yayımladığı genelgelere bile uymadığı, adeta partililerden kaçarak 12 ilde tüzüğe ve genelgelere aykırı kongreler yaparak, olağan kurultayın güvenirliliğini şimdiden zedelediğini ileri süren Alçın, "Önümüzdeki günlerde de ’masabaşı’ olarak tanımlanan kongreler yaparak, delege yapısını değiştirmeye çalışmaktadır. Bu tutum ve davranışları parti içi demokrasiyle ve iyi niyetle bağdaştırmak olası değildir" dedi.

OLDUKÇA FAZLA ADAY ÇIKACAKTIR

Olağanüstü kurultayın mümkün olan en kısa sürede toplanmasını isteyen Alçın, CHP’nin çıkarlarının her şeyin ve herkesin üstünde olduğunu söyledi.
Zeki Alçın, açıklamasının ardından soruları yanıtladı. "Destekleyeceğiniz bir genel başkan adayınız var mı?" sorusuna, Alçın, "CHP’nin demokratik süreci çalışmaya başladığı zaman, görev yapabilecek birçok arkadaşımız ortaya çıkar. CHP’de bugüne kadar gelen bilgilerden anlaşılıyor ki oldukça fazla aday çıkacaktır" yanıtını verdi.

Herkesin adayının olabileceğini ifade eden Alçın, örgütte oluşacak ortak aklın karara dönüşmesini istediklerini ifade etti.
Olağanüstü kurultay çağrısı yaparak CHP’nin önüne bir hedef koyduklarını belirten Alçın, genel merkezden bir iyi niyet beklentilerinin olduğunu kaydetti. Bütün delegelere ulaşarak kurultayı toplamaya çalışacaklarını dile getiren Alçın, "Kurultay delegelerinin yarısından bir fazlasının imzasını toplamak üzere yola çıkacağız" dedi.

"42 il başkanının arkasında, ’o ildeki delegeler de var’ diyebilir miyiz?" sorusuna, Alçın, "Elbette vardır. Olağan kongrede seçilen il başkanları, gücünü tabandan alan il başkanlarıdır, atama il başkanları değildir. Bunları imzayı topladığımız zaman göreceğiz" yanıtını verdi.

"

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 5-10 metrede çatıştılar