CHP'li vekilin İzmir İl Milli Eğitim Müdürü iddiası

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı'nın okul müdürleriyle yaptığı bir toplantıda İzmirliler için ağır ifadeler kullandığını iddia edip, Bakan Avcı'nın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi

16 Ekim 2014, Perşembe 14:30
A A
CHP'li vekilin İzmir İl Milli Eğitim Müdürü iddiası

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu'nun, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergeye göre, 22 Ağustos 2014 tarihinde Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi’nde imam hatip ortaokul ve lise müdürleriyle yapılan toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Bardakçı, "İmam hatip liseleri ile ortaokulları ahlakın ve dinin simgesidir. Biz İzmir’de insanlara imam hatip kültürünü yerleştirememişiz" ifadelerini kullandı.

İzmir'de açılan imam hatip liseleri için "meyvesini 15 yıl sonra alacağız" dediği iddia edilen Bardakçı'nın şu ifadeleri kaydettiği öne sürüldü: "Okullarınızda bazı ateist, komünist öğretmenler var, çocukları bunlara teslim ederseniz onlar emek harcamazlar, Darwin teorisini anlatırlar. Derslere komünistler giriyor, çocukların beynini yıkıyorlar. Dinimiz yerlerde sürünüyor."

"ATEİST VE KOMÜNİSTLERİN DEFTERİNİ DÜRÜN"

Cumhuriyet'in haberine göre İzmir’de herkesin birbirine şirin görünmeye çalıştığını kimsenin riske girmediği savunan Bardakçı'nın şunları söylediği iddia edildi, “Ateist ve komünistlere defol git buradan deyin, defterlerini dürün. Okullarınızda böyle yapanlar varsa, odanıza çekin kollarınızı sıvayın, baktınız olmadı önce siz sonra ben ifadesini alacağım” diye konuştu. ‘Konya’da imam hatip açılmasına bu kadar gönül vermezdim’ Gerekirse ‘ateist ve komünist’ öğretmenlerin resen tayinlerini çıkartacağını belirten Kılıç şöyle devam etti: “Ben Konyalı’yım. Konya’da imam hatip açılmasına bu kadar gönül vermezdim. Ama İzmir’de bu şart, dürüstlük namusluluk imam hatiplerde var. Dinimizi, Hz Muhammed’in güzelliklerini burada tanıyacaklar.”

'İZMİRLİLERİN AKLI UYUŞMUŞ'

“Benden bina isteyin, donanım isteyin hiç sorun değil, temin ederiz ama okulların içini boş bırakmayın” diyen Kılıç, İzmir’de kanaat önderi sorunu olduğunu, İzmirlilerin aklının uyuştuğunu, dumura uğradığını savundu. 22 Ağustos tarihli toplantıda imam hatip ortaokul ve lise müdürleriyle bir araya gelen Bardakçı’nın söz konusu ifadeleri kullandığını öne süren CHP’li Mustafa Moroğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya şu soruları yöneltti:

MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NA SORU ÖNERGESİ

-İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı 20.08.2014 tarihinde Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi’nde imam hatip ortaokulu ve liselerin müdürleri ile yaptığı bu toplantı bilginiz dahilinde mi gerçekleştirilmiştir? -Bu toplantıya kimler katılmıştır? Katılımcılar bu toplantıya resmi bir yazı ile mi yoksa telefon edilerek mi çağırılmıştır? 

-İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’nın eğitimcilere ve İzmirlilere yönelik kullandığı yakışıksız, çağ dışı, aşağılayıcı ve bölücü dili tasvip ediyor musunuz?

- Bu konu ile ilgili olarak gereken soruşturmayı yapacak mısınız? Yürütülecek soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yapılması için İzmir İl Milli Eğitim Müdürü’nü açığa alacak mısınız?”

Sıradaki haber yükleniyor...