Çiçek'i yakan ihbar Hollanda'dan

Dursun Çiçek hakkındaki soruşturmayı başlatan ihbar niteliğindeki elektronik postanın gönderildiği bilgisayarın IP numarasının Amsterdam'daki bir kullanıcıya ait olduğu belirlendi

12 Ocak 2011, Çarşamba 19:11
A A
Çiçek'i yakan ihbar Hollanda'dan

İrticaya Mücadele Eylem Planı" diye adlandırılan belgeye ilişkin davanın 15'inci duruşması görülmeye devam ediyor. Sanık ve avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, dava dosyasına kurumlardan gelen cevabi yazıları okudu. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı’ndan (TİB) gelen yazıda, Dursun Çiçek’le ilgili soruşturmanın başlatılmasına neden olan 29 Haziran tarihli ihbar niteliğindeki elektronik postanın gönderildiği bilgisayarın IP numarasının Amsterdam’daki bir kullanıcıya ait olduğu belirtildi.

Buna göre, 29 Haziran 2009 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen "Son günlerde ülkemizin gündemini meşgul eden Dursun Çiçek ismi etrafında yapılan tartışmalar benim gibi çok sayıda TSK mensubunu rahatsız etmektedir. Size Dursun Çiçek isimli bu cuntacı şahıs hakkında konuşulan konularla ilgili bilgi vermek istiyorum" şeklinde başlayan ihbar mailinin IP numarasının Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki bir kullanıcıya ait olduğu bildirildi.

Kurmay Albay Dursun Çiçek ihbar mailinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilmesinden bir gün sonra 30 Haziran 2009'da Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz’e ifade vermişti. Yaklaşık 3 saat sorgulanan Çiçek, tutuklama talebiyle gönderildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

DALAN İÇİN KIRMIZI BÜLTEN KARARI

“İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, firari sanık Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan hakkında kırmızı bülten ile arama kararı çıkarılmasına karar verdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar açıklandı.

Buna göre, mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün 27 Aralık 2010 tarihli yazılarını dikkate alarak, Bedrettin Dalan hakkında “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından dava açıldığını hatırlattı.

Mahkeme heyeti, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini, mevcut delil durumunu ve Dalan'ın yurt dışında kaçak konumunda olmasını göz önüne alarak, dosya kapsamına göre yokluğunda tutuklama müzekkeresi çıkarılmasını kararlaştırdı.Mahkeme, yakalama kararı bulunan Dalan hakkında kırmızı bülten ile arama kararı çıkarılmasına da hükmetti.

Cem TURSUN/ İstanbul / DHA 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.