Ciltteki pigment bozukluğunu önlemenin 4 yolu

Cildinizin bazı bölgelerinde koyuluklar olduğunu fark ettiyseniz, pigment bozukluğundan muzdaripsiniz demektir. Hiperpigmentasyon olarak da adlandırılan pigment bozukluğunun medikal tedavilerinin olduğu kadar, evde kendi yöntemlerinizle tedavi etmeniz de mümkün. Elbette tedaviden önce korunma da şart! Gelin şimdi pigment bozukluğunu önlemenin yollarına bakalım...

19 Mart 2021, Cuma 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- TÜKETMENİZ VE UZAK DURMANIZ GEREKEN BESİNLER

1- TÜKETMENİZ VE UZAK DURMANIZ GEREKEN BESİNLER

Yediklerimiz cilt sağlığımızı da etkiler. Besleyici gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Sağlıklı yiyecekler, hormonal değişiklikler, enfeksiyonlar ve güneşin neden olduğu hücresel stresin etkileri en aza indirgeyerek hiperpigmentasyonun önlenmesine yardımcı olur.

Bazı yiyecekler hiperpigmentasyonun ortaya çıkma riskin, azaltır. Bunlar; nar, ıspanak, kale ve havuçtur. Vücuda vitamin sağlamanın yanı sıra mineral, antioksidan ve cildin ihtiyacı olan sağlıklı yağları da içerirler.

Elbette yeteri miktarda su içmek de önemli.

Pigment bozukluğunu önlemek için uzak durmanız gereken yiyecekler ise şöyle:

  • Soya fasulyesi
  • Sarımsak
  • Keten tohumu

Bu 3 besin östrojen içerdiği için pigmentasyona neden olurlar.

2- CİLDİNİZE DOKUNMAYIN

2- CİLDİNİZE DOKUNMAYIN

Sivilceleri, siyah noktaları sıkmak gibi alışkanlıklarınız varsa, vazgeçmenin tam sırası. Cildinize dokundukça enfeksiyonun artmasına ve dolayısıyla siyah noktaların çıkmasına neden olursunuz.

3- GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNUN

3- GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNUN

Güneş ışığından olabildiğince korunmak, pigmentasyonun önlenmesini sağlayacaktır. Güneş kremleri kullanarak, şapka takarak ya da uygun kıyafetler giyerek güneşten korunabilir ve pigmentasyon bozukluğunu önleyebilirsiniz. UV ışınlarının hasarını en aza indirmek için iyi bir nemlendirici de kullanabilirsiniz.

4- DOĞAL ÜRÜNLER KULLANIN

4- DOĞAL ÜRÜNLER KULLANIN

Cildinizdeki koyu lekeleri doğal ürünlerle açmanız mümkün. Bazı araştırmalar, dut özü yağı, yeşil çay, zerdeçal, soya fasulyesi ekstrası gibi doğal ürünlerin cildin durumunu iyileştirdiğini ve hiperpigmentasyonnun oluşmasını engellediğini ortaya koydu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Üşengeç kızlar için 12 şipşak güzellik tüyosu