Çin'de klima kâbusu: Aynı hizada oturan herkese corona virüs bulaştı

Çin’de bir restoranın klimasının hava üflediği hizada oturan herkese corona virüs bulaştığı ortaya çıktı. Bilim insanları, klimaların salgını hızlandırma riskine karşı uyarıyor.

14 Mayıs 2020, Perşembe 11:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çin’in Guangzhou kentinde corona virüslü bir kişi corona virüs kaptığını bilmeden 24 Ocak’ta bir restoranda yemek yedi. Ertesi gün hastalandı. Corona virüs teşhisi konulunca restorandaki diğer müşteriler tespit edildi.

5 Şubat’a gelindiğinde aynı gün o restoranda bulunan 9 müşteriye daha bulaştığı belirlendi. Nasıl bulaştığını araştıran bilim insanları şaşırtıcı bir sonuca ulaştı. Hasta, masasında oturan 4 kişi, yan masalarında oturan toplam 5 kişiyi enfekte etmişti.

Normalde virüs damlacıkları 2 metreye kadar ilerleyebilse bile masaların arasındaki mesafe bunu aşıyordu. Hastalanan tüm müşteriler, masalara bakan klimanın hava üflediği hizada oturuyordu. Masalardan biri 53, diğeri 73 dakika hastayla aynı ortamı paylaşmıştı.

Virüsün, klima sayesinde ortamı belirli bir hava sirkülasyonunda dolaştığı belirlendi. Hasta, klimanın izlediği havanın dışında kalan masasındaki diğer dört kişiye ve yan masalardaki beş kişiye virüsü bulaştırmadı.

Aynı havayı soğutuyorlar

Aynı havayı soğutuyorlar

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Profesör Dr Faruk Aydın uyardı:

Ev, işyeri, alışveriş merkezi, otomobil gibi pek çok yerde klima bulunuyor. Bunlar aynı havayı soğutarak yeniden mekan içine dağıtıyor.

Bu durum, havayı türbülans şeklinde oda ve mekan içinde dolaştırıyor, virüsün bulaşma riskini artırıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sörfçüler köpükte boğuldu