Cinsel hayatı değiştiren estetik: Vajina estetiği

Jinekolog, cinsel terapist, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, vajina estetiği konusunda önemli bilgiler verdi.

21 Kasım 2019, Perşembe 16:28 Son Güncelleme:
A A
Cinsel hayatı değiştiren estetik: Vajina estetiği

 Kadınlarda cinsel hayatın başlamasıyla vajina esnemeye başlar. Bu esnemenin derecesi aşağıdaki faktörlere göre değişir:

  • Kişinin kolajen ve bağ doku yapısı
  • Sigara ve alkol kullanımı
  • Cinsel ilişkinin sıklığı
  • Gebelik, menopoz gibi hormonal değişiklikler
  • Özellikle travmatik olan normal doğumlar

Vajinada genişleme; hem erkek hem de kadında haz alamama, cinsel ilişki esnasında rahatsız edici seslerin gelmesi, büyük tuvaletini yaparken zorlanma (özellikle vajina ile makat arasındaki bölgeye bastırma ihtiyacı olur),vajinadan hava gelmesi, idrar kaçırma gibi şikayetlere neden olur.

Tüm bu şikayetler kadını fiziksel olarak olumsuz etkiler. Ancak kadını jinekoloğa getiren asıl neden; cinsel hayatındaki mutsuzluktur. Hatta birçok kadın eşinin ısrarı ile jinekoloğa gelir. Yani kısacası; kadının genital estetik sorunları sadece onu değil, erkeği de etkileyen ve cinsel hayatta mutsuzluk yaratan bir sorundur.

Vajina genişlemesinde tedavi planı yaparken; öncelikle ayrıntılı bir öykü alınmalı ve muayene yapılmalıdır. Öyküde cinsel ilişkide hava sesi gelmesi, özellikle vajina yan duvarındaki bağ doku yırtıklarının, büyük tuvaletini rahat yapamama şikayetinin vajina arka duvar bağ doku yırtığının, karın içi basıncını artıran hallerde (öksürme, hapşırma, hoplama) idrar kaçırma ön duvar bağ doku yırtıklarının belirtisi olarak karşımıza çıkar.

Muayenede bu yırtıklara bağlı genişlemelerin derecesi belirlenir ve buna göre tedavi planı yapılır. Tedavide lazer ve cerrahi seçeneklerinden hangisinin uygulanacağı hastanın yaşına, genişlemenin derecesine, tedavi sonrası gebelik isteyip istememe durumuna göre değişir.


Vajina estetiği lazer ile acısız mümkün

Şikayetler başladığında erken dönemde yapılan lazer tedavilerinde sadece tek seans yeterli olabilir. Lazer tedavilerinde işlem, 15-20 dakika gibi kısa sürdüğü ve ağrısız olduğundan konforludur. Kadınların daha çok çalışma hayatına katıldığı bu dönemde işlemin kısa sürmesi ve işlemden sonra da günlük hayata devam edebilmek önemli bir avantajdır. Lazerde amaç; kolajen dokuyu hedef alarak dokunun tekrar sıkılaşmasını sağlamaktır. Başarıda lazer cihazının önemi büyüktür. Tedavide sadece hedef dokuyu etkileyen, çevre dokuya zarar vermeyen bir cihaz tercih edilmesi komplikasyon riskini düşürür. Seans sayısı ve aralıkları hastanın durumuna göre değişir. 

Vücudumuzda her bölgede olduğu gibi vajina da yaşlanıyor. Bu yaşlanma sürecini yavaşlatmak bizim elimizde. Lazer bakımını menopoz döneminde 6 ayda bir, menopoz dışında senede bir yapılması tedavinin kalıcılığı açısından önemli.


Vajina estetiğinde cerrahi müdahale

Cerrahi tedavi vajinada sarkma ve genişlemesi ileri derece olan hastalarda tercih edilir. Mutlaka hastanede, ameliyathane şartlarında ve steril koşullarda yapılmalıdır. Cerrahi tedavide ön, arka, ve yan duvar onarımı birlikte yapılırsa sonuçlar yüz güldürücü olur. Vajina onarım ameliyatı sırasında aynı anda idrar kaçırma ameliyatları da yapılabilir. İdrar kaçırma ameliyatlarında ameliyat öncesi idrar kaçırmanın idrar torbası sarkmasına mı bağlı, yoksa sinir sisteminin iyi çalışmamasına mı bağlı olduğu netliğe kavuşturulur. Çünkü tedavi yaklaşımları farklıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yanlış cinsel bilgiler vajinismusa yol açıyor