Cinsel performans düşüklüğü için ilaç kullanmak zararlı mı?

Stres, tansiyon, kan şekeri yüksekliği gibi birçok faktör cinsel performansı etkiliyor. Erkekler genellikle cinsel performans artırıcı ilaçlara başvuruyor. Ancak cinsel performans ilaçlarının da bazı zararları var. Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, “Performans düşüklüğünde çoğu zaman uzmana danışılmadan ilaçlarla çözüm aranıyor. Bu durumda ilaçlara bağımlı olmamak gerekir. Sorunu görmezden gelip tedaviye başvurmakta geciktiğinizde ise endişe, mutsuzluk, özgüven kaybı, öfke, ilişki sorunları gibi pek çok problem oluşabilir” dedi.

24 Kasım 2020, Salı 12:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kan şekeri yüksekliğinden günlük strese, tansiyon ilaçlarından iş sıkıntısına, testosteron eksikliğinden ilişki sorunlarına, penis damarlarında tıkanıklıktan performans endişesine kadar sayısız faktör cinsel performansı düşürebileceğine vurgu yapan Hattat Klinik’ten Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, böyle durumlarda ilaç kullanmadan önce uzmana danışılması gerektiğinin altını çizdi. DHA'ya konuşan Prof. Dr. Hattat, “Cinsel fonksiyonlarınızı eş-dost-arkadaş tavsiyesi ya da internetten öğrendiğiniz metotlarla tedavi etmeye kalkışmayın” uyarısında bulundu.

Uygun olmayan tedaviler yan etkilere neden olabilir

Uygun olmayan tedaviler yan etkilere neden olabilir

Kişiye uygun olmayan veya cinsel sorunun nedenine yönelik olmayan her tedavinin yan etkiler doğuracağını ifade eden Prof. Dr. Hattat, “Bu tedaviler işe yaramadığında daha ağır bir depresyon ve endişe hali yaşarsınız. En basitinden psikolojik bağımlılık yaratabilen bu tedaviler sağlıklı erkeklerde uzun vadede cinsel fonksiyonları zedeleyebiliyor. Bunları ancak hekiminiz önerirse ve onun belirleyeceği sürede, dozda kullanın. Sorunu görmezden gelip tedaviye başvurmakta geciktiğinizde, endişe, mutsuzluk, özgüven kaybı, öfke, ilişki sorunları gibi pek çok problem oluşabilir. Bu nedenle fark ettiğiniz değişimlerde hekime başvurmak gerekiyor” dedi.

Cinsel performansı artırmak için bu önerilere kulak verin

Cinsel performansı artırmak için bu önerilere kulak verin

Cinsel performans düşüklüğü yaşayanların ilaca başvurmadan önce bazı yöntemleri deneyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Hattat, sözlerini şöyle sürdürdü:

Özellikle aşırı stresli, yağlı yiyecekler tüketen, sigara, yoğun alkol kullanan ve spor yapmayan bir erkekseniz cinsel istek düşüklüğü durumda kanda testosteron eksikliğinizi kontrol ettirin. Düşüklük varsa hangi yaşam tarzı değişimleri veya hormon tedavileriyle testosteronunuzu yükseltebileceğinizi öğrenin. Sertleşmeyi sağlarken veya sürdürürken zorluk yaşıyorsanız ESWT- Şok Dalga gibi cinsel bölge damarlarını yenileyen, hasarları onaran, cinsel bölge damar-sinir ve cilt dokusunu geliştiren tedavileri kür olarak deneyebilirsiniz. Cinsel bölgeyi ağ gibi saran pelvik kasları eğiterek boşalma sorunları ve cinsel ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Tedavisi var

Tedavisi var

Prof. Dr. Halim Hattat, vücut yağ fazlalığı, sigara, yoğun alkol tüketiminde cinsel bölgedeki lenf sisteminin metabolizma artıklarını ve patojenleri filtre edemeyeceğine dikkat çekerek, “Bu sistemi ödem, toksinler ve atık maddelerden temizleyen sistemlerden faydalanabilirsiniz. Diyabet, damar sorunları, enfeksiyonlar, aşırı stres gibi nedenlerle cinsel sorun yaşayan hastalarda ozon ve oksijen tedavileri ile cinsel bölgenin kanlanması sağlanabiliyor. Cinsel bölgede hacim ve şekil bozukluklarında medikal tedaviler ve ameliyat seçenekleri mevcut. Erken boşalmada hem lokal ve sistemik ilaç seçenekleri verilebiliyor, hem de kendi kendinize kontrolü sağlamanıza yardımcı olan teknikler öğretilebiliyor. Sertleşme sorununda ilaçlardan enjeksiyonlara, hormon takviyelerinden ameliyata kadar birçok tedavi seçeneği bulunuyor” diye konuştu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (24 Kasım 2020)