Cockburn: Esad'la ateşkes cihatçılığı durdurabilir

Cockburn: Esad'la ateşkes cihatçılığı durdurabilir

Paris'teki Charlie Hebdo katliamının ardından cihatçı terör bir kez daha batı basınının gündeminde. Paris'teki katliamla Suriye ve Irak'ta yaşananlar arasında ilişki kuran ünlü İngiliz gazeteci Patrick Cockburn, 'Paris, Şam ve Bağdat Sünni cihatçılığa karşı bir araya gelebilir' diye yazdı

08 Ocak 2015, Perşembe 13:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere’nin önemli gazetelerinden Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, bugünkü yazısında Paris'te yaşanan saldırı ile Ortadoğu'daki gelişmeler arasında bağ kurdu.

'SURİYE VE IRAK'TAKİ İÇ SAVAŞLAR DURDURULMALI'


BBC Türkçe servisinin Independent gazetesinden aktardığına göre Cockburn, "Avrupa'yı da etkilemeye başlayan radikal İslamcı şiddet sorununun çözümü için cihatçı akımların beslendiği Suriye ve Irak'taki iç savaşın durdurulması gerektiğini" yazdı.

'ESAD VE MUHALİFLERİ ARASINDA ATEŞKES SAĞLANMALI'

Cockbun bunun için Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la muhalifler arasında bir ateşkese varılmasını önerdi ve "Paris, Şam ve Bağdat Sünni cihatçılığa karşı bir araya gelebilir" dedi.

Cockburn'ün yorumları özetle şöyle:

"Şu an dördüncü yılında olan Irak-Suriye iç savaşının kıvılcımlarının, Batı Avrupa'ya patlayıcı bir şiddeti yaymayacağını düşünmek kabahatli bir şekilde naiflikti."

"IŞİD için savaşmak üzere Suriye ve Irak'a zorlu bir yolculuk yapan binlerce genç Sünni Müslümanın bir bölümünün daha sonrasında, evlerinde, İslam karşıtı olarak gördükleri hedeflere saldırarak dini inançlarının tanıtımını yapmayı seçecek olmaları her zaman muhtemeldi."

Cockburn bu yorumundan sonra El Kaide tipi örgütlerin dünyada ne kadar yayıldığının ölçümü için geçen hafta içinde farklı ülkelerde yaşanan intihar saldırılarına göz atmayı öneriyor.
 
Yazarın hatırlattığı saldırılar şunlar:

"Çarşamba günü, Yemen'in başkenti Sana'da bir minibüsle yapılan intihar saldırısında 33 askeri öğrencinin öldürülmesi. Salı günü Irak'ta, Bağdat'ın kuzey doğusundaki Anbar Eyaleti'ndeki intihar saldırısında 23 Irak askeri ve hükümet yanlısı Sünni aşiret mensubunun öldürülmesi. Pazartesi günü Irak-Suudi Arabistan sınırında bir Suudi güvenlik yetkilisinin de aralarında bulunduğu kişilerin öldürülmesi. 30 Aralık'ta Libya'daki Tobruk'ta hükümet binası önünde intihar saldırısı gerçekleştirilmesi."

Cockburn bu hatırlatmanın ardından şu yorumunu yapıyor: "Paris katliamını kim yapmış olursa olsun, bu büyüyen şiddet denizinde, Batı devletlerinin de etkilenmemesi şaşırtıcı olurdu."

Yazar, gerçek çözümün Ortadoğu'da radikal İslamcılığın yayılmasını önlemek olduğunu kanısında:

"Charlie Hebdo katliamının sorumlularının yakalanmaları ve cezalandırılmaları inançlarının merkezi vasfı şehitlik olan insanları caydırmayacak, ama Suriye'deki savaşı bitirmek veya hatta sadece şiddetini azaltmak şiddet dolu cihatçılığın içinde büyüyüp geliştiği suları kurutmaya başlatabilir."

Cockburn savaşın şiddetinin azaltılması için ABD , İngiltere, Fransa ve müttefiklerinin Beşar Esad'ı devirmeyeceklerini kabul etmelerinin, Esad'ın da tüm Suriye'yi kazanmayacağını kabul etmesinin gerektiğini söylüyor.

Cihatçı olmayan gruplarla Suriye yönetimi arasında ateşkesler imzalanması gerektiğini belirten Cockburn, "Şam, Bağdat ve Paris hükümetleri Sünni cihatçılığa karşı birleşebilir" diye yazıyor.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere'de koronavirüste umutlandıran gelişme