Çocuğu üniversiteye başlayacak ebeveynlerin bilmesi gereken 10 şey

Üniversite sınavlarının bitmesiyle birlikte tercihler yapılmaya başladı. Bu yıl kızınız veya oğlunuz üniversiteye başlıyorsan kendinizi hazırlamanız gereken bazı şeyler var.

07 Ağustos 2020, Cuma 10:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ergenlik kaprisleri

Ergenlik kaprisleri

Ergenliğin en sevimli (!) günlerini geride bırakan ve üniversite sınavına hazırlanırken size adeta kök söktüren çocuğunuz havaya girecek. Artık bir yetişkin, farklı ve önemli biri olduğunu düşünecek. Yeni kaprisler geliştirecek. Mesela bir şey diyecek, anlamayacaksınız, ikinci kez söylerken size aptalmışsınız gibi hissettirecek.

Yeni jargon

Yeni kelimeler, hitaplar kullanmaya başlayacak.


Çalışmak da bir seçenek

Çalışmak da bir seçenek

Ya harçlığı yetmediğinden, ya büyüdüğünü ispat etmek istediğinden, ya arkadaşlarına özendiğinden çalışmak isteyecek.

Saç, makyaj, giysiler

Saç kesimi, makyaj stili, seçtiği giysiler değişecek. Sizin topuklu ayakkabılarınızı giydiği çocukluğunu anımsayacaksınız.


Vize final dönemi hep Mervelerde, Gamzelerde

Vize final dönemi hep Mervelerde, Gamzelerde

“Anne valla lise gibi değil ya... Ya dersler çok zor ya...” diyecek ve hep arkadaşlarıyla ders çalışacak. Tabii vize final dönemi bayağı uzun sürecek.

Enflasyon üstü harçlığa zam talebi

Vereceksiniz ve yetmeyecek, harçlığına sürekli zam isteyecek.


Yeni fikirler

Yeni fikirler

Her çeşit insanın bir araya geldiği üniversite zemininde farklı fikirler edinecek ve bu fikirleri yeni kimliğinin bir parçası olarak görecek.

Niyeti ciddi ilişkiler

Birinci sınıfta ilk sevgilisiyle bir hayat kurabileceğine gerçekten inanacak. İlk kez evlenmekten bahsedecek. Endişe etmeyin, geçecek.


Arkadaş tatilleri

Arkadaş tatilleri

Bugüne dek yaz tatillerinde hep birlikteydiniz. Ama artık o arkadaşlarıyla tatile çıkmak isteyecek ya da arkadaşlarıyla da tatile çıkmak isteyecek. Direnmeyin, nasılsa gitmenin bir yolunu bulacak.

Açık vermeden yalan

Artık size yalan söyleyip söyleyemediğini anlamakta zorlanacaksınız. Yetişkin olma yolunda ilerlerken, yetişkin olmanın bir gereği olarak profesyonel yalan söylemeyi öğrenecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pektus ekskavatum nedir? Tedavi edilebilir mi?