Çocuğunuzun yogaya başlaması için 8 sağlıklı sebep

Yoga son yıllarda yetişkinler için oldukça yaygın hale geldi. Ancak yogayı hiç çocuklarınızla yapmayı düşündünüz mü? Yoga hem yetişkinler hem de çocuklar için iyi bir seçim olabilir mi? Yoganın çocuklar için faydaları nedir? İşte çocuğunuzu yogaya başlatmak için 8 sağlıklı sebep…

03 Aralık 2019, Salı 16:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Yoga rekabetçi değildir

Yoga rekabetçi değildir

Günümüz dünyasında, en iyisi olmak ve en iyisini elde etmek hakkında çok şey duyuyoruz. Yoga çocuklara vücutlarının farklı olduğunu öğretir. Yogada kimse kimseden daha iyi ya da daha kötü değildir. Hepimiz sadece bedenlerimizi keşfediyoruz ve kendi yöntemlerimizle öğreniyoruz. Yoga her beden içindir. 

Yoga kendini kabullenmeyi öğretir

Yoga kendini kabullenmeyi öğretir

Çocuklara, rekabetçi olmayan bir şeyi öğrenme fırsatı sağladığı gibi, kendilerini olduğu gibi kabul etmeyi ve ruhlarını nasıl beslemeleri gerektiğini de öğretir. Çevremizdekiler bize çok fazla yetersizlik mesajı gönderiyor. Yoga bu durumda çocuklara kendilerini sevmeyi öğretir.

Yoganın verebileceği en değerli ders, ilerleyen yıllarda ve sonrasında ortaya çıkan sorunlarla mücadelede çocukların özgüven duygusuyla savunma mekanizmasını geliştirmesidir.

Namaste: İçimdeki ışık, içindeki ışığı görüyor

Namaste: İçimdeki ışık, içindeki ışığı görüyor

Yoga diğer insanların kabulünü ve hoşgörüsünü öğretir. Yoga çocuklara tüm canlıların olduğu gibi kabul edilmesi ve onlara saygı duyulması gerektiğini anlamalarına yardımcı olur. Daha hayatın çok başında çocuklara gelecek için daha barışçıl topluluklar ve daha barışçıl bir dünya yaratılması fikrini aşılar. 

Yoga sağlıklı alışkanlıkları teşvik eder

Yoga sağlıklı alışkanlıkları teşvik eder

Çocukluk çağında başlatılan her egzersiz programı, çocukların fiziksel olarak aktif ve bir yaşam tarzı olarak sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Bununla birlikte, yoga sadece yukarıda belirtilen sağlıklı alışkanlıkları değil, yemeğe karşı sağlıklı bir yaklaşım kazanmasını, ileride sorunlara karşı kendini sakinleştirme ve zihin olarak odaklama becerisini öğretir. 

Odaklanın

Odaklanın

Dikkat dağıtıcı bir dünyada yaşıyoruz. Günümüzde gittikçe daha fazla sayıda çocuk, herhangi bir şeye odaklanamıyor gibi görünüyor. Yoga buna yardımcı olabilir. Çocuklara hazır olmayı ve zor zamanlarda bile odaklanabilmeyi öğretir. Nefesin onlara gün boyunca nasıl yardımcı olabileceğini bilirler. Doğru duruş üzerine odaklanmayı öğrenirler ve böylece bunu yaparken bedenlerine ve bedenlerinin nasıl çalıştığına odaklanırlar. 

Yoga sakinleştirici teknikleri öğretir

Yoga sakinleştirici teknikleri öğretir

Küçük çocuklar, sinir krizi, ataklar ve hayal kırıklıklarıyla çoğu zaman mücadele eder. Ebeveynler çocuklarındaki bu durumu çoğu zaman görmez ya da görmezden gelir. Çocuklar zihinlerini odaklamayı, sağlıklı nefes alma tekniklerini ve araçlarını öğrenip, bu araçların günlük yaşamlarında nasıl uygulanacağını bildiklerinde karşılaşacakları durumlara uygun şekilde tepki vermeyi de öğrenmeye başlarlar.

Çocuklar yoga ile öz-farkındalığı öğrenir

Çocuklar yoga ile öz-farkındalığı öğrenir

Bedenlerini pozisyonlar aracılığıyla yönlendirirken çocuklar vücutları ile ilgili neler yapabilecekleri hakkında daha fazla şey de öğrenirler. Sadece kendi yaşamlarını ve yaklaşımlarını değil aynı zamanda başkalarının davranışlarını da nasıl etkileyebileceklerini öğrenirler.

Çocuklar herhangi bir duruma nasıl tepki vereceklerini ve düşüncelerini yansıt yansıtmaları gerektiğini de öğrenirler. Beden, zihin ve ruh bir arada çalışırken neler elde edilebileceği konusunda farkındalık da kazanırlar. Çocukların ileride daha özgüvenli, kibar ve sorumlu yetişkinler haline gelmesine yardımcı olur.

Yoga, çocuklarda pozitif zihinsel sağlığı destekler

Yoga, çocuklarda pozitif zihinsel sağlığı destekler

Çocuklar yoga sayesinde kendilerini kabul etmeyi ve sevmeyi, başkalarının iyiliğini istemeyi, zihinlerini sakinleştirmeyi ve doğuştan gelen yeteneklerinin farkında olmayı öğrendiğinde, hayata karşıda esnek olabilmeyi öğrenmiş olur. Yaşamları ve yetenekleri konusunda olumlu ve iyimser olurlar. Günümüzde çok yaygın olan endişe, depresyon ve diğer zihinsel sağlık sorunlarına kapılma olasılığı daha düşük olur.

Belki de en önemlisi, yoga çocukları rahatlatır. Rahatlamak çoğu zaman kolay değildir ve rahatlamayı öğrenmek pratik ister. Yoga, zihnin yavaşlamasına engel olur. Çocuklara her zaman meşgul olmaları ve üretken olmaları gerektiği söylenir. Küçük zihinleri gün boyu bir aktiviteden diğerine atlar. Yorulurlar. Yoga, çocuklara her zaman böyle olması gerekmediğini öğretir. Çocuklar nasıl rahatlayacaklarını öğrenirse, yaşlandıkça karşılaşacakları stresleri ve baskıları daha iyi idare edebileceklerdir.

Bir bakıma aslında çocuklar aslında doğal yogilerdir. Çevresindekilere karşı doğuştan duydukları güven, engelleme eksikliği yoga için önemli. Yoga öğretilerini zihinlerine almaları daha kolay. Yetişkinlerin çocukların yoga yapma şeklinden öğrenecekleri çok şey bile olabilir. Çocuklarımızı yoga ile tanıştırırsak çok zevk aldıklarını da göreceksiniz. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Küçük çocuklarla dışarıda yemek yemek için ebeveynlere 5 tavsiye