Çocuk haklarıyla ilgili bilmeniz gereken en temel bilgiler

Çocuk hakları, insan haklarının altında değerlendirilir ve genelde çocuk hakkı ihlalleri dünyada ulaşılması ve engellenmesi en zor durumların başında gelir. 1989'da Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme imzalanmış ve her yıl 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ilan edilmiştir. Bu galeride en temel çocuk hakları ve en sık görülen çocuk hakları ihlallerini listeledik

20 Kasım 2017, Pazartesi 12:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Her çocuğun doğuştan sahip olduğu haklar

Her çocuğun doğuştan sahip olduğu haklar

Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu hakların evrensel tanımıdır.

Sağlıklı yaşam hakkı

Sağlıklı yaşam hakkı

BM sözleşmesinin temel amacı çocukların sağlıklı bir yaşam sürmelerini garanti altına almaktır.

Eğitim hakkı

Eğitim hakkı

Çocuklarda okuma-yazma bilmeme, bireysel ve toplumsal hayatı daha sonraki yıllarda olumsuz yönden etkileyebilecek çok temel bir konudur. Ayrıca eğitim ve yaşam hakkı arasında da çok sıkı bir bağlantı vardır.

İhlal edilen haklar

İhlal edilen haklar

Son yıllarda sadece çocuk hakları değil, genel bir insan hakları ihlali ve hatta bazı durumlarda insanlık suçuna varabilecek olaylar yaşanıyor.

Çocuk işçilik

Çocuk işçilik

En sık görülen Çocuk Hakları ihlallerinin başında gelir. Sağlıklı gelişimi için eğitim ve sağlık hizmeti başta olmak üzere hayatını sürdürmesi gereken çocukların zorla çalıştırılmasıdır.

Çocuk askerlik

Çocuk askerlik

Özellikle Afrika kıtasında yaygın görülen çocuk askerlik, çocukların bir amaç için güdülenip saldırılarda ön saflarda kullanılmaları anlamına gelir.

Psikolojik şiddet

Psikolojik şiddet

Çocuklara, henüz gelişme çağındayken uygulanan aile veya toplum baskısına referans verir.

Çocuk istismarı

Çocuk istismarı

Özellikle bütün dünyada son yıllarda gündemi oldukça meşgul eden bir çocuk hakkı ihlalidir. Herhangi bir cinsel istek duyma ihtimali olmayan yaşlarda çocukların ruhsal ve fizyolojik gelişimini bozacak ve hatta onların hayatlarını tehlikeye atabilecek davranışlardır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Basının gücü: Gazetecilik temalı en iyi 10 film