Çocuklar büyürken sürekli duyması gereken cümleler!

Çocuklarınızın ne yaptığınızdan daha çok ne söylediğinize odaklandığı dönemler olur. Özellikle böyle dönemlerde çocukların annesi ve babası ile arasında kurduğu bağı oldukça güçlendirecek 7 cümleyi çocuğunuza söylemeyi ihmal etmeyin...

24 Nisan 2020, Cuma 17:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Seni seviyorum!

Seni seviyorum!

Her anne baba, çocuğunu çok sever ve yaptıkları ile de bunu gösterir. Fakat yaptıklarınız kadar bunu söylemeniz de çocuklarınız için çok değerli. Bu sayede çocuklar kendilerini değerli hissederek daha cesaretli olur. Böylece kendileri gibi etrafındaki varlıkları sevmeyi de öğrenirler. Hangimiz sürekli bu cümleyi duymak istemez ki?


Seninle gurur duyuyorum

Seninle gurur duyuyorum

Sağlıklı bir benlik duygusu gelişimi ve öz güvenleri için çocuğunuzla gurur duyduğunuzda bunu onunla paylaşmaktan çekinmeyin. Yaptıklarını onaylamıyor olsanız bile her zaman seçimlerine saygı duymalı ve onunla gurur duyduğunuzu ve daha iyisini yapabileceğini söylemelisiniz.


Özür dilerim

Özür dilerim

Çocuğunuzdan özür dileyerek ona hiçbirimizin mükemmel olmadığını ve hatalar yapabileceğimizi gösterin. Bu durumda çocuklar hataları kabul etmenin erdemli bir davranış olduğunu öğrenir. Böylece çocuğunuza kendi hatalarını kabul edebilmeyi ve gerektiğinde özür dileyerek insanlarla sağlıklı ilişkiler kurmasını öğreteceksiniz.


Seni dinliyorum

Seni dinliyorum

Çocuklarınız size bir şey anlatmak istediğinde tamamen ona odaklanın. Bu sayede onun söyledikleriyle ilgilendiğinizi ve önemsediğinizi görmek çocuğunuzun kendisini mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlar. Sizinle iletişim kurarken sorun yaşamazsa paylaşımları artar. Ve siz çocuğunuzu dinlemeye başladıkça çocuğunuz da sizi dinlemeye başlar.


Bunu yapabilirsin

Bunu yapabilirsin

Evet, çocuğunuz her şeyi yapamayacak. Ama neyi yapıp neyi yapamayacağını gerçekten bilemezsiniz. Bu yüzden çocuğunuzu cesaretlendirin ve destekleyin. Böylece çocuğunuza elinden geleni yapmayı, çabalamayı, sabrı ve azmi öğreteceksiniz. Bu çocuğunuzu tembel ve korkak bir birey olmaktan koruyarak cesaret ve öz güven verir.


Seni affediyorum

Seni affediyorum

Çocuğunuz nasıl iyi bir şey yaptığında onunda gurur duyduğunuzu söylüyorsanız, kötü bir şey yaptığında da affetmeyi bilmelisiniz. Affederek yine hata yapmanın değil, bundan ders çıkarmanın önemli olduğu vurgulayabilirsiniz.


Bu senin sorumluluğun

Bu senin sorumluluğun

Çocuklar yaşayarak ve yaparak öğrenirler. Çocuğunuza sorumluluk vererek yapabileceği her şeyi kendi başına başarması için ona fırsat verin. Böylelikle davranışları alışkanlık haline gelerek büyüdüklerinde sorumluluk almaları daha kolay olacak. Anne-baba olarak verdiğiniz sorumluluklar da çocuklarınıza yardımcı olmalı, nasıl yapılacağını göstermeli ve başardıkça takdir etmelisiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ebeveynler de karantinada tükenmeye başladı