Çocuklarda alt ıslatmanın 3 sebebi (Alt ıslatma neden olur?)

Toplumda 'altını ıslatma' olarak bilinen ve özellikle çocukluk çağında ortaya çıkan idrar kaçırma sorunu, ciddi hastalıkların habercisi olabildiği gibi yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları ile sosyal ve psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda idrar kaçırma sorunu tedavi edilmediği takdirde psikolojik travmaya da dönüşebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Armut, çocuklarda idrar kaçırmaya neden olan faktörler hakkında bilgi verdi

28 Ocak 2019, Pazartesi 16:11
A A

İdrar kaçırma, çocukluk döneminde çok sık rastlanan bir durumdur. Çocuklarda alt ıslatma, yalnızca gece ya da hem gece hem de gündüz şeklinde görülebilir. Sağlıklı çocuklarda gündüzleri idrar kontrolü 2-4 yaş arasında sağlanabilirken gece idrar tutma kabiliyeti 3-5 yaş aralığında başlar. 5 yaşındaki çocukların yüzde 15’i, 15 yaşındaki çocukların ise yüzde 1’i gece idrar kaçırır. Gece idrar kaçıran çocukların bir kısmında yaş ilerledikçe şikayetler kendiliğinden azalarak ortadan kalkar. Ancak altını ıslatma problemi bazı çocuklarda ve ebeveynlerde, sosyal ve psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR

CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR

Özellikle okul çağındaki çocuklar, idrar kaçırma kaygısı nedeniyle arkadaşlarını evine davet etme konusunda ikilemde kalır, gece akraba ya da arkadaşlarının evinde kalamayarak ‘İdrar kaçırdığım duyulur’ kaygısı yaşar. Özellikle kıyafetleri sürekli idrar koktuğu için arkadaşlarının yakınında durmak istememesi ise yaşanan travmayı artırır. Sosyal açıdan önemli olan bu durumlar, herhangi bir nedene bağlı olmasa bile sorun tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır. Ancak çocuklarda bazı ciddi hastalıkların varlığı gibi altta yatan önemli bir sebep de idrar kaçırmaya yol açmış olabilir. Bu ayrıntı mutlaka göz önüne alınmalıdır.  

ALT ISLATMAYA YOL AÇAN NEDENLER

ALT ISLATMAYA YOL AÇAN NEDENLER

1-Ciddi bir hastalık varlığı: Gündüz veya gece idrar kaçırma; böbrek yetmezliği, hormonal bozukluklar, idrar yolu iltihapları, sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, mesane çalışması bozukluğu gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle hafife alınmamalı ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır. 

2-Sosyal ve psikolojik sorunlar: Bazı çocuklarda sosyal ve psikolojik sorunlar idrar kaçırmaya neden olabilir. Anne-babanın boşanması, aile içi şiddet ya da çocuklara baskıcı yaklaşım tarzı gibi diğer stres faktörleri idrar kaçırmayla sonuçlanır.

3-Yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları: Ailenin yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları da idrar kaçırmayla sonuçlanır. Gün içinde çocukların 5-7 kez 250 mililitre sıvı alması sağlanmalı, yatmadan 2 saat önce sıvı alımı kısıtlanmalıdır.  

6 YAŞINDAN SONRA TEDAVİ SÜRECİ BAŞLIYOR

6 YAŞINDAN SONRA TEDAVİ SÜRECİ BAŞLIYOR

Çocuklarda 6 yaşından sonra gece idrar kaçırmaya devam etme durumunda tedavi sürecine başlanmalıdır. Ebeveynlerin önemli bir bölümü idrar kaçırma sorununda tedavi amaçlı kullanılan ilaçların çocuklarda kısırlığa neden olduğunu düşünüp tedaviyi reddeder. Oysa bu anlayış ve inanışın bilimsel bir dayanağı bulunmaz. İdrar kaçırma, önemli bir sorundur ve zamanında, doğru bir şekilde tedavi edilmelidir.

Ultrasonografik tarama, detaylı idrar tahlili ile idrar yollarına bağlı yapısal bozukluk ya da enfeksiyon olup olmadığı belirlenmelidir. Gündüz uyanıkken altını ıslatan çocuklarda ise durum daha detaylı incelemelidir. Kendiliğinden ortadan kalkmayan bu sorun, çoğu zaman tedavinin gecikmesine bağlı olarak böbreklerde ciddi hastalık ve hasarlara yol açabilir. 

İDRAR KAÇIRMA SORUNU OLAN ÇOCUKLAR İÇİN AİLELERE ÖNERİLER

İDRAR KAÇIRMA SORUNU OLAN ÇOCUKLAR İÇİN AİLELERE ÖNERİLER

• İdrar kaçıran çocuklarda sıvı alımı düzenlenmeli, akşam yemeği sonrası gazlı içecek, meyve suyu ve özellikle çay ya da kahve tüketmelerine izin verilmemelidir. 


• İdrar kaçırma sorunu olan çocukların gece uykuya daldığı süreden 1,5-2 saat sonra uyandırılarak tuvalete götürülmeleri, gündüzleri ise 3-4 saatte bir tuvalet ihtiyacını gidermeleri sağlanmalıdır. Çocukların gece tuvalete kolay ulaşımını sağlamak için yatak odası ile tuvalet arasında engel oluşturabilecek kapılar açık tutulmalı, sehpa ya da sandalye gibi eşyalar yürüyüş yolundan kaldırılmalıdır. 


• İdrar kaçıran çocukların altı gece bezle bağlanmamalıdır. Bez kullanımı çocuğun gece tuvalet ihtiyacını ortadan kaldıracak ve rahat davranmasına neden olacaktır.  


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sinsice zehirliyor! Tedavi edilmezse hasta ediyor (Ağır metal zehirlenmesi nedir?)