Çocuklarda gece alt ıslatma problemi için takip cihazı geliştirdi, ödülü kaptı

Çocuklarda gece alt ıslatma problemi için takip cihazı geliştirdi, ödülü kaptı

Nektar Ege Altıntoprak, çocukların uykularında istemsiz altına kaçırmalarına karşı akıllı alarm ve ayak bileklik tasarımı geliştirdi. Tasarım, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) tarafından yapılan "Falling Walls Lab" adlı yarışmada Türkiye birincisi oldu

29 Ekim 2018, Pazartesi 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunu Nektar Ege Altıntoprak, 8-12 yaş arasındaki çocukların gece uykuda istemsiz altına kaçırma riskine karşı akıllı alarm ile ayak bilekliğinden oluşan Moon adlı 'uyku cihazı' tasarımı geliştirdi.

Girişimcilerin ve mucitlerin projelerini anlattığı yarışmada birinci olan tasarım, Berlin’de farklı ülkelerden gelen çalışmalar arasında Türkiye’yi temsil edecek.

'ÇOCUKLAR SAĞLIKLI UYKU UYUYACAK'

Nektar Ege Altıntoprak, çocukların konforlu uyku almalarını sağlamak amacıyla geliştirdiği bileklik ve alarm sisteminin ödül almasından çok mutlu olduğunu belirtti.

Nektar Ege Altıntoprak, "Gece altına kaçırma problemi, çocuklukta oldukça sık rastlanan bir şikâyet. Bu durum çocukların psikolojik ve sosyal alanlarda sıkıntılar çekmesine neden olabiliyor. Moon’u, 8-12 yaş arasındaki çocukların istemsiz idrar kaçırma problemlerinin çözümüne yardımcı olmak ve sağlıklı uyku uyumalarını sağlamak için tasarladım. Ayak bilekliğinin ilk bir haftalık kullanımında cihaz, çocuğun altına kaçırmadan önceki hareketlerini, fiziksel durumunu, kasların kasılmasını, terlemesini kontrol ediyor. Altına kaçırdığı zamanki uyku fazını, saatleri ve daha birçok veriyi topluyor" dedi.

Cihaz, kişiye özel koku, ses, titreşim ve ışık içeren farklı uyarılar veriyor ve çocuğun uyanmasını sağlıyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Günün 7,5 saatini internette harcıyoruz