Çocuklarda içine kapanıklığa dikkat!

Çocuklarda içine kapanıklık veya çekimserlik belirli ölçülerde normal karşılanır. Fakat bu durum ileri boyutlara taşınıyorsa önce altında yatan nedenler araştırılmalı ve bu nedene göre önlemler alınmalıdır. Çocuk Gelişim Uzmanı Selin Şit, konu hakkında önemli bilgiler verdi.  

17 Haziran 2020, Çarşamba 13:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuklar, yeni bir ortama girdiklerinde ya da yeni birileriyle tanıştıklarında çekimser davranabilir. Bu durum sanılanın aksine normal. Yeni bir ortama giren çocuk, ilk etapta etrafını izler ve kendini güvende hissettiği zaman iletişim kurmaya başlar. Ancak, bazen çocuklar arkadaş ortamına girdiğinde kendilerini ifade edemez, kalabalık ortamlara giremez, soru sorulduğu zaman cevap veremezler. Bu durumu sık sık yaşadıklarında içine kapanık olabilecekleri düşünülür. Hatta öyle ki, bazı çocuklarda bu beden diline de yansır.

Bir çocuğun sadece ailesiyle iletişim kuruyor olması, aile dışında biri soru sorduğunda cevap vermemesi gibi bulgular sosyal fobiyi düşündürebilir. Sosyal fobi, çocuğun ortamda utanacağını düşündüğü için konuşmamasıyla kendini gösteren bir problemdir.


İçine kapanıklığın sebepleri

İçine kapanıklığın sebepleri

Ailede şiddetin ve baskının olması çocuğun içe kapanık olmasına sebep olabilir. Evdeki baskıdan dolayı çocuk ezilir ve düşüncelerini dile getiremez hale gelebilir.

Çocuk, anne ile arasında yeteri kadar duygusal bağ kuramazsa bu, çocuğun içe kapanık olmasına ya da aşırı hırçın olmasına sebep olabilir.

Çocuğun fikirlerine değer verilmez, her durumda aşağılanır, sürekli ‘hayır’ sözüne maruz kalır ve engellenirse, kendisini ifade etmekten çekinir ve ileride sınırlarını çizemeyen ve başkalarına bağımlı yaşayan, korkak, çekingen, içe kapanık ve hatta ileri safhalarda sosyal fobi yaşayan biri olabilir.


Anne ve babalara öneriler

Anne ve babalara öneriler

  • Çocuğun kendisini ifade etmesini sağlayarak, ona ve onun fikirlerine değer verdiğinizi gösterin.
  • Çocuğunuza nasıl iletişim kurulabileceğine dair model olun. Yabancılarla nasıl diyaloğa geçmesi gerektiğini ona gösterin.
  • Çocuğun, kendisini güvende hissedeceği ve yanında bulunacağınız ortamlarda yabancılarla iletişim kurması için destekleyin.
  • Çocuğunuza sorumluluklar verin ve bu sorumluluğu yerine getireceğinden emin olduğunuzu ona hissettirin, cesaretlendirin, sözel pekiştireçler vererek onu destekleyin.
  • İletişim kurması için onu asla zorlamayın. Motive ederek onu alıştırmaya çalışın.
  • Hep eksikliklerini görmeyin, artı yönlerini de görüp onu takdir edin.

Sorununuz devam ederse mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda istenmeyen davranışlar ceza ile çözülebilir mi?