Çocuklarda kabızlık: Nedenleri nelerdir? Ne iyi gelir?

Çocuklarda görülen kabızlık, bazen ciddi haller alabiliyor. Çoğu ebeveyn kabızlığa iyi gelen yiyeceklerle çocuklarını tedavi etmeye çalışıyor. Ancak bu durum ciddi bir hal de alabiliyor. Salgın sürecinde evde kalan çocuklarda, hareketsizlik nedeniyle kabızlık görülebilir. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Güngör, aileleri uyardı.

10 Mayıs 2020, Pazar 11:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında Nisan ayının ilk haftasından bu yana çocukların evde durmak zorunda kaldığını hatırlatan VM Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Güngör, bazı sağlık risklerine dikkati çekti.

Evde kalan çocuklarda gün içerisinde olan hareket miktarının azalması ile birilikte vücutta fizyolojik ve patolojik olarak bazı değişiklikler meydana geldiğini kaydeden Dr. Ahmet Güngör, “Hareket miktarının azalması ile birlikte ekran bağımlılığının artması ve beslenme alışkanlığının da değişmesiyle çocuklarda kabızlık, karın ağrısı, kilo alımı gibi şikayetlerde artış yaşanmaktadır. Çocukların refleksleri ile hareket etmeleri nedeniyle tuvalet alışkanlığında gelişen bu değişiklik, eğer önlem alınmazsa durumun daha sonradan normale dönmesi zaman alacaktır. Bu nedenle bu dönemde ekran başında geçirilen zamanın en az olacak şekilde iyi ayarlanması önemli. Evde küçük oyunlar ile ebeveynlerin de katıldığı küçük egzersizler yapılabilir. Bu da dolaylı olarak bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar” dedi.

Çocuklar kabızlık için ne yemeli?

Çocuklar kabızlık için ne yemeli?

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Güngör, çocukların bu dönemde nasıl beslenmesi gerektiği konusunda da şu tavsiyelerde bulundu:

  • Özellikle bol sebze meyve tüketimini öneriyoruz.
  • Marul, salata gibi posalı gıdaların alınmasına, kayısı ve incir gibi bağırsak hareketlerini arttırıcı yiyeceklerin öğünlerde bulunmasına dikkat edilmeli.
  • Bu dönemde sıvı alımının da artırılması gerekli. Çünkü sıvı alımı yetersiz olursa su emiliminin artmasıyla birlikte dışkının daha katı ve sert hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır.
  • Çocukta büyük tuvaletini yapamama ya da ağrılı yapma veya kabızlığa bağlı karın ağrısı gibi şikayetlerin olması, önlemlere rağmen bu ve benzeri bulguların olup artarak devam etmesi halinde mutlaka hekime başvurması gerekmektedir.

Çocuklarda kabızlığı önlemenin 5 yolu

Çocuklarda kabızlığı önlemenin 5 yolu

  • Bol lifli yiyecekler yedirin
  • Hamur işlerinden uzak tutun
  • Kahvaltıdan sonra tuvalete götürün
  • Hareket ettirin
  • Ev dışındaki tuvaletlere götürün


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akdeniz anemisi kök hücreyle tedavi ediliyor