Çocukluktaki duygusal, sosyal ve psikiyatrik problemler genetikle alakalı

İngiltere'deki Queensland Üniversitesi'nden araştırmacılar, çocuklarda ve ergenlerde görülen duygusal, sosyal ve psikiyatrik sorunları, yetişkin depresyonunda ortaya çıkan genetik açık ile ilişkilendirdi. Bulgular, çeşitli ülkelerden 42 binden fazla çocuk ve ergenin genetik verilerini analiz ederek elde edildi.

23 Ağustos 2020, Pazar 16:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Queensland Üniversitesi'nden bilim insanları, Finlandiya, Hollanda, Norveç, İsveç ve İngiltere'deki yedi bölgeden 42.000'den fazla çocuk ve ergenin genetik verilerini analiz etti.

Araştırmacılar ayrıca uykusuzluk, nevrotiklik ve vücut kitle indeksi için daha yüksek genetik güvenlik açığıyla bir bağlantı buldu.


Sonuçlar, bir kişinin yaşamı boyunca çeşitli psikiyatrik ve ilgili özellikleri etkileyen ortak genetik faktörler olduğunu gösteriyor. Örneğin, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi psikiyatrik sorunları olan çocukların ve ergenlerin yaklaşık yüzde 50'si yetişkinler gibi zihinsel bozukluklar yaşamaya devam etti.

Bu bulgular araştırmacıların çocukluk ve yetişkin özellikleri arasındaki sürekliliğin kısmen genetik risk ile açıklandığını öne sürdükleri için önemli. Bunu bilen araştırmacılar, etkilenme riski altındaki bireylerin dikkatin ve hedeflenen tedavinin odak noktası olması gerektiğini söyledi.

Genetik güvenlik açığı, bu aşamada bir kişinin semptomlarının zamanla nasıl gelişeceği hakkında bireysel tahminlerde bulunmak için yeterince doğru olmasa da, gelecekte diğer risk faktörleriyle birlikte tahmin edilebilir.

Bu gelişmiş doğruluk, en yüksek kalıcı duygusal ve sosyal sorun riski taşıyan çocuklara hedefli tedaviler sağlayarak kişisel tıbbı destekleyebilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER SMA hastalığı nedir? SMA hastalığı belirtileri nelerdir? SMA hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir?