'Çok derinlerde yaşam olabilir'

'Çok derinlerde yaşam olabilir'

Mars'ın yüzeyinin çok uzun bir süredir kuru olduğu ve herhangi bir yaşam biçiminin gezegenin ancak derinliklerinde söz konusu olabileceği açıklandı

04 Şubat 2012, Cumartesi 17:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Kızıl Gezegen'de yaşamın izlerini araması için gönderdiği uzay aracı Phoenix'in (Zümrüdü Anka Kuşu) getirdiği toprak örneklerini inceleyen bilimadamları,yaklaşık 5 bin yıl önce gezegenin daha sıcak olduğunu ve yüzeyinde su bulunduğunu, ancak bu sürenin Mars'ta yaşamdan söz edebilmek için çok kısa olduğunu ileri sürdü.

Londra'daki Imperial College araştırmacılarının ''Geophysical Research Letters'' dergisinde yayımlanan raporuna göre Mars'taki toprak, Ay'dakine benzer bir kuraklık sonucu oluşmuş.

MİLYONLARCA YIL DAHA SÜRECEK

Toprak örneklerinin gezegenin kuzey kutbundan alındığını ancak tüm gezegenin aynı tür toprakla kaplı olduğunu kaydeden bilim adamları, Mars'taki kuraklığın milyonlarca yıl devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Bilimadamları, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) gelecekte Mars'a gönderecekleri uyduların yaşam kanıtı bulmak için gezegenin derinliklerini araştırmaları gerektiğini kaydetti.

(A.A)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni trend: Glamping nedir? Türkiye’den 5 örnek