Çok fazla yumurta tüketmek diyabet riskini artırabilir

Güne başlarken tüketmemiz gereken en önemli besinin yumurta olduğunu her zaman duymuşuzdur. Peki dünyanın en popüler kahvaltı üyesi olan yumurta sandığımız kadar masum mu? Güney Avustralya Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırma, aşırı yumurta tüketiminin şeker hastalığı tehlikesini artırabildiğini gösteriyor.

18 Kasım 2020, Çarşamba 14:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Popular Science'ta yer alan bilgilere göre, 1991’den 2009’a kadar süren kapsamlı araştırmada, Çinli yetişkinlerin günlük yumurta tüketimi incelendi.

Düzenli olarak günde bir veya daha fazla yumurta tüketen insanların şeker hastalığı tehlikesi, yapılan araştırmaya göre yüzde 60 oranında artıyor.Çin'de diyabet halk arasında ciddi bir sağlık sorunu haline geliyor.  Küresel sağlık harcamalarının yüzde 10’u (yaklaşık 760 milyar ABD doları) diyabet hastalığına gidiyor. Çin'de yumurta yiyen insanların sayısında yaşanan ciddi artış, diyabet konusunun bir kez daha gündeme gelmesine neden oluyor.

Peki günde kaç yumurta tüketmeliyiz?

Peki günde kaç yumurta tüketmeliyiz?

Kalp hastası biri haftada 3-4 yumurta tüketebilir. Sağlıklı bir insan ise günde 2 yumurta tüketebilir. Sporcular fazla proteine ihtiyaç duyduğu için bu sayı 5'e kadar çıkabilir. Yine de yumurta tüketimi hakkında doktor tavsiyesi almak en sağlıklı karar olur.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akciğer sağlığına iyi gelen 20 faydalı besin