Çok önemli tavsiye: Ballı çaydan sonra ağzınızı mutlaka çalkalayın

Sonbaharın etkisini iyiden iyiye hissettirdiği bu soğuk günlerde grip salgını da başladı. Peki gripliyken bol bol tükettiğiniz portakal suyu veya ballı bitki çaylarının dişlerinin çürüteceğini biliyor muydunuz?

01 Kasım 2017, Çarşamba 12:28
A A
Çok önemli tavsiye: Ballı çaydan sonra ağzınızı mutlaka çalkalayın
“Hastayken diş etleriniz hassaslaşıp kanıyor diye dişleri fırçalamamak büyük bir hatadır” diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Gripliyken bol bol tükettiğiniz portakal suyu veya ballı bitki çaylarından sonra eğer ağzınızı çalkalamaz, dişlerinizi fırçalamazsanız bu durum çürük başlangıcına veya diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Her ne kadar sürekli dişlerinizi fırçalamak istemeseniz de bu dönemde hijyene 2 kat daha fazla önem verilmesi gerekiyor.”

DİŞ ETLERİ HASSASLAŞIR

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kanayan diş etleri nedeniyle dişlerini fırçalamaktan kaçınanlara da uyarılarda bulundu:
“Gripken, bağışıklık sisteminiz virüsler ile mücadele ederken zayıf düşebilir ve ağzınızdaki bakteriler daha aktif hale gelebilir. Bunun sonucunda da diş etleriniz ağrımaya başlayabilir. Her ne kadar bu durum sizi diş fırçalama konusunda isteksiz bir hale getirse de aslında bu dönemde dişlerinizi çok iyi fırçalamamız gerekir ki grip hastalığını atlattıktan sonra bir de diş eti hastalığı ile uğraşmayın.”

AĞRI EŞİĞİ DÜŞER, DOLGULAR SIZLAYABİLİR

Pertev Kökdemir, “Eğer ağzınızda kanal tedavisi ve büyük dolgu gibi daha önceden yapılmış tedaviler varsa grip olduğunuz dönemde özellikle kanal tedavisi yapılmış olan dişleriniz ağrımaya başlayabilir. Gribi atlattıktan sonra kanal tedavisi yapılmış dişleriniz ve diş etlerinizdeki ağrılar da geçer" açıklamasında bulundu.

 
Sıradaki haber yükleniyor...