Çok sıcak su ile yıkanmak ya da duşta sirke kullanmak corona virüsten korur mu?

Corona virüsten korunmak için birçok yol arar olduk. Çok sıcak suyla sirkeli duş almak da bu yöntemlerden biri. Peki sıcak su ve sirke ile duş almak corona virüsten koruyor mu? Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, konu hakkında detaylıca bilgilendirdi.

25 Mart 2020, Çarşamba 12:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birçok kişi corona virüsten korunmak adına vücut için zararlı yanlış uygulamalara yönelebiliyor. Vatandaşlar arasında doğru bilinen bazı yanlış tutumlar olduğunu anlatan Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, şöyle konuştu:

"Yanlış uygulamalardan biri, sirkeli suyla duş almak. Bu uygulama vücudumuz için çok yanlış. İleri derecede kızarıklık, kuruluk ve tahriş yapabilir. Vatandaşlarımızdan kesinlikle böyle bir şey yapmamalarını istiyoruz.

İkinci yanlış uygulama da kaynar suyla duş almak. Bunları yapınca 'Corona virüsten koruyor' gibi yanlış tutumlar var. Kaynar suyla duş almak da vücudumuz için çok tehlikeli; ikinci derece yanıklara yol açabilir."

Ellerimizi hangi sabun ile yıkamalıyız?

Ellerimizi hangi sabun ile yıkamalıyız?

Çalıkoğlu, corona virüsten korunmak için ellerin renksiz, kokusuz kalıp sabunlarla yıkanmasını önerdiklerini ifade etti. El yıkama konusunda uyarılarda bulunan Çalıkoğlu, "Normal koşullarda el yıkama sıklığımız günde 6-8 kez olmalı. Bu dönemde günde 15-20'ye çıkmış durumda. Her el yıkama eli kurutuyor. Nemlendirme olmazsa kuruyan el önce kızarır, sonra da çatlar. El çatlağı da her türlü enfeksiyona açık olur. Bu nedenle her el yıkamadan sonra nemlendirici kullanmalıyız" dedi.

Sabunun kullanılmadığı durumlarda, özellikle market gibi kalabalık ortamlara girildiğinde dezenfektan ve kolonyadan faydalanılması gerektiğini belirten Çalıkoğlu, şunları kaydetti:


'Alerjik olanlar içi pamuklu egzama eldiveni kullansın'

'Alerjik olanlar içi pamuklu egzama eldiveni kullansın'

"Hemen arkasından nemlendirici kullanmak çok önemli. Ev temizliğinde çamaşır suyu çok kullanılıyor. Çamaşır suyuna ellerimizle direkt temas etmemeliyiz; eldiven kullanmalıyız. Lastik eldivenler bazı kişilerde alerji yapabilir. İçi pamuklu egzama eldivenleri kullanılabilir. Bu eldivenler bütçemiz için uygun değilse lastik eldivenlerin içine pamuklu kumaştan astar dikebiliriz. Sağlık Bakanlığımızın bu yöndeki bütün önerilerini destekliyoruz. Bu seferberlik programında elimizden ne gelirse yapmaya hazırız."

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs kalp hastalarını daha çok etkiliyor