Coober Pedy: Kuyu kazıp içinde yaşıyorlar

Avustralya'nın güneyinde yer alan Adelaide şehrinin 846 km kuzeyindeki Coober Pedy kasabası oldukça ilginç bir özelliğe sahip. Burada hemen hemen herkes yerin altında yaşıyor. İşte Coober Pedy kasabasıyla ilgili ilginç bilgiler…

28 Mart 2021, Pazar 14:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
HALKIN YÜZDE 60'I YER ALTINDA YAŞIYOR

HALKIN YÜZDE 60'I YER ALTINDA YAŞIYOR

Avustralya’nın güneyinde yer alan Coober Pedy kasabası, ülkenin opal madencilik endüstrisinin merkezinde yer alıyor. Şimdilerde, Coober Pedy’nin yüzde 60 yerlisi, yerin altında yaşıyor ve kasaba sürdürülebilir yaşam anlamında bir lider olma yolunda ilerliyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, yöre halkı daha serin, daha yaşanabilir bir hava elde etmek için, tüm yaratıcılığını kullanarak eski madenlerde hatta sığınaktan kiliseye kadar bir yeraltı topluluğu oluşturmuş.

COOBER PEDY'NİN TARİHİ

COOBER PEDY'NİN TARİHİ

Coober Pedy'nin kökenleri de yeraltına dayanıyor. Yaklaşık 100 yıl önce genç bir çocuk, bölgede birkaç parça opal keşfetmiş.

Buradan başlayan hikâye, madencilerin bölgeye akın etmesiyle devam etmiş ve böylece Coober Pedy kısa bir sürede dünyanın en geniş opal kaynağı olmayı başarmış. En parlak dönemi olan 1970 ve 80’lerde kasaba, neredeyse 1000’den fazla madenciye ev sahipliği yapmış. Bugün ise sadece 100 madenci Coober Pedy’de yaşıyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ

Coober Pedy kasabasının son zamanlarda tekrar dikkat çekmesinin farklı bir sebebi bulunuyor. Kasaba, 2017'de yanıtılan elektrikli enerji projesi ile güneşli ve rüzgarlı havasından faydalanarak ihtiyacı olan enerjinin yüzde 70'ini kendi üretiyor.

Ayrıca Coober Pedy’deki güneş panelleri, Avustralya’yı, dünyadakiler arasında öne çıkarmayı başarmış durumda.

Yazın sıcaklığın 53 derecelere tırmandığı bilinen bir yerde, bu temiz enerji kaynağı, şehri ısıtmak için kullanılan mazotun ısısından ve dumanından kurtulmasını sağlıyor. Yaklaşık 10 seneye yakın bir zamanda, opal madencilik sektörünün ortasında, Coober Pedy kendi kendine rahatlıkla bakabildiğinden dolayı şimdilerde yeni sakinlerini kendine çekmeyi başarıyor.

FİLM SETİ

FİLM SETİ

Gizemli Coober Pedy kasabası, aynı zamanda Hollywood filmlerinin seti olarak biliniyor. Bu gizemli şehrin ilginç yapısından etkilenen yapımcı ve yönetmenler, filmlerini bu eşsiz yerde çekmeyi tercih ediyor. Özellikle kasabadaki terkedilmiş edasıyla büyük zehirli yılanlara ev sahipliği yapan Moon Plain, film yapımcılarının en favori mekanlarından birisi olarak biliniyor. Yüzeyi deniz fosilleri ile karma karışık olan bu mekanın zemini, alçıtaşı ile parıl parıl parlıyor.

GEZİLECEK YERLER

GEZİLECEK YERLER

Cooper Pedy’de görülecek yerler arasında, yeraltı kiliseleri ve sanat galeri bulunuyor. Ayrıca kasabada, bir de ödül almış bir otel mevcut.

19 odası yeraltında ve 31 odası yerin üstünde olan Desert Cave Hotel’de yazın dışarısı 45 derece iken otelde 25 derece, kışın dışarısı 10 dereceyken, otelde 17 derece hissediliyor.

Yeraltındaki odalarında hiç penceresi bulunmayan otel, ziyaretçileri tarafından uyumak için en iyi yerlerden biri olarak tanımlanıyor.

Ayrıca kasabayı gezmek için yürüyüş turları düzenleniyor. Bu değişik turlara katılıp hem kasabanın tarihçesini öğrenebilirsiniz hem de opal madenciliğin nelere vesile olduğuna tanıklık edebilirsiniz.

Coober Pedy’de bir de golf kursu bulunuyor. Fakat çoğu zaman hava çok sıcak olduğundan kurslar ve oyunlar, genellikle gece yapılıyor.

Değişik bir golf deneyimi yaşamak istiyorsanız, Coober Pedy’de opal maden tarlalarında farklı bir deneyime hazır olun.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Turist akınına uğruyor: Azerbaycan'ın UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Şeki Han Sarayı