Corona virüs aşısı için yeni umut: Lamalar antikor taşıyor

Belçikalı bilim insanları bir deve türü olan lamaların kanında corona virüsle mücadele etmeyi sağlayacak olan antikorlar olduğunu keşfetti. Lama antikorlarının geçmişte MERS ve SARS'a karşı etkili olduğu kanıtlanmıştı. Ayrıca Covid-19 ile enfekte olan yaban gelinciğinin insanlara yakın tepki verdiği keşfedildi. 2016 yılında Belçika’da yapılan çalışma, önceki pandemiler son bulduğu için askıya alınmıştı.

19 Nisan 2020, Pazar 16:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bilim insanları, lama kanının içinde bulunan antikorların virüsü nötralize etmeye yardımcı olabileceğini keşfettikten sonra, corona virüs aşısı için umutlar yeniden yeşerdi.

Ghent'teki Vlaams Biyoteknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, deve kanındaki molekülleri 'corona virüs salgınları sırasında faydalı terapötikler olarak hizmet edebileceğini' bildirdiler.

Sunday Times'ya yer alan raporda "Lama antikorları'nın kullanılabilirliği daha fazla araştırmayı hak ediyor" denildi.


İlk olarak HIV araştırmalarında kullanılan bu antikorların geçmişte MERS ve SARS gibi virüslere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştı.

Develer, lamalar ve alpakalar gibi türlerin kanlarında bulunan antikorların dikkate değer özellikleri ilk olarak 1989'da bir Brüksel Üniversitesi tarafından ortaya çıkarılmıştı.


Öte yandan, Cell Host ve Microbe dergisinde yayımlanan bir başka Güney Kore çalışması, Covid-19 ile enfekte olan gelinciklerin insanlara benzer şekilde yanıt verdiğini ve antiviral tedaviler ile koruyucu aşıların etkinliğini değerlendirmek için yararlı bir araç olduğunu buldu.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aynı gün 2 kez aynı sayılarla piyangoyu kazandı