Corona virüs geçirenler yine de aşı yaptırmalı mı?

Pfizer ve BioNTech firmaları corona virüs pandemisine son vereceği düşünülen aşıyı bularak tüm dünyaya umut oldu. Pandemide binlerce insan corona virüse yakalandıktan sonra iyileşti. Şimdi ise yeni bir soru söz konusu: Corona virüs geçirenler de aşı yaptırmalı mı? Uzmanlar virüse karşı bağışıklığın birkaç ay sürdüğünü, bu nedenle herkesin aşı yaptırması gerektiğini savunuyor.

16 Kasım 2020, Pazartesi 15:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüste yüzde 90 etkili olduğu söylenen aşı, tüm dünyayı sevince boğdu.  Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'nin geliştirdikleri aşı 2 doz halinde uygulanıyor. İngiltere'nin şimdiye kadar 30 milyon doz aşı temin etti. Bu miktarın corona virüste risk grubunda olan kişilere uygulanması hedefleniyor.

Peki corona virüs geçirmiş ve iyileşmiş birinin aşı yaptırması gerekiyor mu?

The Guardian'da yer alan haberde, corona virüs aşısının virüsü hiç geçirmeyen kişilerde denendiğini, virüsü geçiren kişilerde ne gibi etkiler göstereceğinin belirsiz olduğu bildirildi.

Uzmanlar corona virüs aşısının bağışıklığının birkaç ay sürdüğünü, bu nedenle corona virüs geçiren kişilerin de aşı olmaları gerektiğini düşünüyor.

Imperial College London'dan Enfeksiyon ve Bağışıklık Bölümü Başkanı Profesör Robin Shattock corona virüs aşısına dair şunları söylüyor:

Doğal enfeksiyonun bağışıklık seviyesi değişkendir. Bu yüzden bazı insanlar çok güçlü bağışıklık kazanır, bazıları ise zayıf bağışıklık kazanır. Aşı bağışıklık tepkinizi güçlendirebilir ve daha uzun süre koruma sağlayabilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bağımlılık yapan 7 besin ve sağlıklı alternatifleri