Corona virüs sonrası lavanta yağına talep patladı! Gramı 2 liradan satılıyor

Denizli'de, yaklaşık 2 bin dekar alanda üretimi yapılan lavantanın hasadı büyük ölçüde sona erdi. Özellikle pandemi döneminde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği lavanta yağı birçok hastalığa deva. Gramı 2 liradan satılan lavanta yağı üreticisinin yüzünü güldürüyor.

13 Eylül 2020, Pazar 15:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Denizli'de kekiğe alternatif olarak üretimine başlanan lavanta bitkisinde hasat sona eriyor. Ürünleri olgunlaşan çiftçiler, biçme işlemi için tarım arazilerinde hummalı çalışma içine girdi. Mor rengiyle tarlalarda görsel şölen oluşturan lavantalar, el oraklarıyla biçiliyor. 

Demetler halinde toplanan lavantalar, tercihe göre kurumaya bırakılıyor ya da yaş olarak satılıyor. Özellikle pandemi döneminde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği lavanta yağının gramı ise 2 liradan satılıyor.

"Pandemi döneminde vatandaşlar sıcak bakıyor"

"Pandemi döneminde vatandaşlar sıcak bakıyor"

"Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, kentinson dönemde lavanta üretiminde söz sahibi olmaya başladığını belirtti. Denizli'de yaklaşık 2 bin dekar alanda lavanta üretimi yapıldığını ifade eden Gemici, "Şehrimizde bu rakam katlanarak artmaya devam edecek. Lavantanın turizmini de burada yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Lavanta, kozmetik ve ilaç sanayi tarafından talep gören, mikrop kırıcı özelliği olan bir bitki. Lavanta yağına çok ciddi bir talep var. Corona virüsle mücadele döneminde kekik ve lavantaya vatandaşlar çok sıcak bakıyor. 

Lavanta yağı, boğaz bölgesinde nefes darlığı çekenlere, öksürük, grip nezle gibi rahatsızlıklarına iyi geldiği görülüyor. Bu da vatandaşlar arasında bu bitkiye olan talebi arttırıyor. Lavanta hasadı sona eriyor. Bu yıl kilosu 3 lira satılıyor. Kurutulmuş lavantanın tohum kısmının kilosu ise 22-24 lira arasında alıcı buluyor" dedi.

Gramı 2 liraya satılıyor

Gramı 2 liraya satılıyor

Lavanta ve bu bitkinin yağını üreten Hüseyin Akkaya, corona virüs nedeniyle ürünlerine yoğun bir talep olduğunu kaydederek, "Bölgemizde lavantadan eko turizmde de faydalanıyoruz. Mahallemizdeki lavanta bahçelerini yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etti. Koronavirüs nedeniyle lavantaya olan ilgi arttı. Daha önce kurutulmuş lavantanın kilosunu 13-15 lira arasında satıyorduk.

Bu yıl 22 liradan satıyoruz. Satışlarda bir patlama yaşandı. Lavanta suyu ve yağı mikroba virüse karşı çok faydalı" diye konuştu.

Lavanta ve kekik üreticisi Mehmet Aksoy ise, lavanta yağının üretim aşamalarından bahsederek, "Demetler haline getirdiğimiz lavantaları kazana atıyoruz.

90 derece ısıda oluşan buhardan lavanta yağı yağ ve suyu elde ediyoruz. 1.5 saatte hazır hale geliyor. 25 kilogram yaş lavantadan 200 gram yağ elde ediyoruz. Gramı 2 liradan satılıyor. Yağlarımızın kalitesi çok iyi" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ankara Polatlı'daki kum fırtınasının hasarı gün ağarınca ortaya çıktı