Corona virüsün bir bulaşma şekli daha ortaya çıktı: Bağırsak hücreleri

Corona virüsün yeni bir bulaşma şekli daha ortaya çıktı. Hollandalı araştırmacılar, corona virüsün insan bağırsaklarında barınabildiğini ve çoğalabildiğini keşfetti. Bu da, corona virüsün dışkı yoluyla bulaşabileceği anlamına geliyor. Corona virüsün bulaşmasını önlemek için yapmanız gereken en etkili önlem, en az 20 saniye boyunca sabunla elleri yıkamak.

07 Mayıs 2020, Perşembe 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hollandalı bilim insanları, yeni tip corona virüsün (SARS-CoV-2) bağırsak hücrelerini enfekte edebildiğini ve içinde çoğalabildiğini, bu nedenle enfeksiyonun sadece havadan damlacıklarla değil, farklı yollardan da yayılabildiğini keşfetti.


Eurekalert'te yayınlanan araştırmaya göre corona virüs, bağırsak hücrelerini enfekte edip içlerinde çoğalabiliyor. Yani corona virüs sadece damlacıklar yoluyla değil, dışkı yoluyla da bulaşabiliyor.


Hubrecht Enstitüsü'nden, Rotterdam Erasmus Üniversitesi ve Maastricht Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Hollandalı araştırmacılar, corona virüsün insan bağırsağının hücre kültürünün modelleri üzerindeki etkisini izledi ve corona virüs enjekte edildiğinde hızlı bir bulaşma olduğunu, ayrıca enfekte olan hücrelerin çoğaldığını buldu.

Uzmanlar, covid-19’a yakalanan hastaların büyük bir kısmında mide bulantısı ve ishal gibi semptomların görülmesinin, ayrıca hastalardan alınan dışkı örneklerinde de virüs partiküllerinin saptanmasının, virüsün ‘kirli eller’ yoluyla bulaşabileceğini gösterdiğini ifade ediyor.Ellerinizi mutlaka yıkayın

Ellerinizi mutlaka yıkayın

Çin’deki araştırmada “dışkı partiküllerinin elleri, yiyecekleri, su gibi maddeleri kirletebileceğini” yazdı. Bu parçacıklar bir kişinin ağzına, burnuna veya gözlerine girerse enfeksiyona neden oluyor. Araştırmada verilen örnek şöyle:

Banyoyu kullanan corona virüslü birisi ellerini gerektiği gibi yıkamazsa veya yıkamayı unutursa ve ardından bir başkasıyla temas ederse (el sıkışabilir) ve temas ettiği kişi yüzünü ovarsa virüsü kendisine bulaştırmış olur.

Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamaya özen gösterin. Ellerinizi yıkamadan gözünüze, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Regl dönemi çok ağrılı geçiyorsa kısırlığa neden olabilir