CORTADO nasıl yapılır?

Posta TV farklı ülkelerden derlediği kahve lezzetlerine devam ediyor, sıradaki kahvemiz 'cortado'. Bu video, cortado nasıl yapılır merak edenler için!

20 Ocak 2020, Pazartesi 17:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Özellikle İspanya ve Latin Amerika’da yaygın olan “cortado” soğuk ve sıcak arasında kalanların tam da aradığı lezzet. Espressonun sertliği aynı ölçüdeki sütle yumuşatılarak yapılan “cortado” ufak cam bardakla servis ediliyor. İçimi espressodan daha rahat olan bu kahvede dikkat edilmesi gereken tek nokta, sütün miktarıyla sıcaklığıdır. Kahvenin sütle buluştuğu espresso tabanlı bu muhteşem lezzet videomuzda.

Cortado nedir? Cortado ne demek?

Cortado kelimesi, İspanyolcadaki 'cortar' yani 'kesmek' kelimesinden kök alır. Espressonun süt ile kesilmesiyle yapılan cortado kahvesi, espresso bazlıdır; süt ile hazırlanır ve sıcak tüketilir. 

İspanyolların dünyaya bir hediyesi olan cortado son yıllarda Türkiye'de kullanımı artan bir kahve. Kahve tadını baskın olarak almak isteyenlerin mutlaka tüketmesi gerekiyor. Kahve tadı baskın olsa da, aslında yumuşak bir içecek.

Double shot espresso üstüne yine aynı ölçekte süt eklenerek hazırlanan cortado, bazı kişiler tarafından süt yerine ölçek miktarında köpüklü süt eklenerek hazırlanır. Böylece kahvenin içindeki süt miktarı daha da azaltılmış olur.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ülkelere göre günlük alınan kalori miktarları