Cover şarkıların kraliçesi Lin Pesto: Neye benzediğim önemli değil

Türk müziğine damga vuran şarkıları sıra dışı bir şekilde yeniden yorumlayarak bizi başka bir boyuta taşıyan gizemli kadın Lin Pesto!.. Bülent Ersoy'un meşhur parçası Maazallah'ı öyle bir yorumladı ki, dinleyiciyi kendisine kilitlemeyi başardı. Hatta Bahar Candan'ın Dondurma Gibisin parçasını bile dinlenebilecek hale getirdi. Hasta haliyle seyircileri üzmemek için konser verecek kadar alçak gönüllü ve sevecen olan Lin Pesto, hiçbir zaman yüzünün göstermedi. 'Gizemli değilim' dese de, biz ister istemez onun gizemine kendimizi kaptırıyoruz. Karşınızda cover'ların kraliçesi Lin Pesto! // Mine Bozkurt

10 Aralık 2019, Salı 11:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
'Yarım akıllıyım'

'Yarım akıllıyım'

Lin Pesto isminin anlamı nedir? Neyden yola çıkarak böyle bir isim aldın?

Anlamı yok. Çok sevdiğim “Bob’s Burgers” adlı dizideki karakterlerin adlarını birleştirip bulmuştum. Hoşuma gitti, böyle kalsın dedim. Gizemli bir kişiliğin var, bize biraz kendinden bahseder misin?

Gizemli değilim, hiçbir zaman olmadım. Pina Colada içmeyi, yağmura yakalanmayı seviyorum. Yoga yapmaya çok ısınamadım ve yarım akıllıyım. Şarkı yazıp kaydetmek, gün batımları ve sahilde uzun yürüyüşler de beni çok mutlu eden şeylerden birkaçı. Yüzünü neden dinleyicilerinden saklıyorsun? Bir gün yüzünü görebilecek miyiz?

Sadece müzik yapmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince uyan görseller ile bu müziği dinleyenlere sunmak istiyorum. Neye benzediğimin önemli olduğunu düşünmüyorum. Böyle kalmasını isterim. 

'Sesimi duyurmak istediğim kimse yok'

'Sesimi duyurmak istediğim kimse yok'

Müziklerin derinden ve farklı. Pesimist bir tarzın olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet, biraz. Şarkı sözlerinde o an neler düşünüyorsam, aklımdan neler geçiyorsa onu yazmaya gayret ediyorum. Onlar da genellikle üzgün sözler oluyor. Fakat çok iyi bir söz yazarı değilim, bu yüzden söyleyeceklerimi kısa tutmaya çalışıyorum. Derin müziğinin ardında aşk hikayesi mi yatıyor? Sesini duyurmak istediğin biri mi var mı?

Dinleyici ne hakkında olduğunu düşünmek isterse onun olması daha güzel. Belki bir aşk hikayesi veya değil… Spesifik olarak sesimi duyurmak istediğim biri yok ama. 

Müziğinin türünü nasıl tanımlıyorsun?

Albümdeki şarkıları oluştururken Japonya’da ortaya çıkan “City Pop” türünden etkilendim. Albümün prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü yapan Taner Yücel sayesinde şarkıların bu türün esintilerini taşıdığını düşünüyorum. Fakat genel olarak “Son” synth-pop türünde bir kısaçalar. Cover şarkıları ise tam olarak ben de bilmiyorum. Türkçe pop şarkılarını yeniden cover’lıyorsun. İçlerinden en severek yaptığın cover hangisiydi?

Telifler nedeni ile artık cover şarkı paylaşamıyorum maalesef ama içlerinden en çok sevdiğim, sözlerini Şehrazat’ın yazdığı ve Bülent Ersoy’un yorumladığı “Maazallah” parçası oldu. 

'Cem Yılmaz tweet attığında çok sevindim'

'Cem Yılmaz tweet attığında çok sevindim'

Bahar Candan’ın Dondurma Gibisin parçasını cover’lamak nereden aklına geldi?

Bence oldukça akılda kalıcı bir şarkı. Benim de aklımda kalmıştı, gitar çalarken bu şarkının sözlerini söylemeye başladım. Çok hoşuma gitti. Ben de telefonuma kaydettim. Sonra ona video hazırladım, Youtube’a koydum. Lin Pesto ile böyle tanıştık. Cem Yılmaz senin hakkında tweet attığı zaman ne hissettin?

Çok mutlu oldum, çok sevindim. Cem Yılmaz gibi yaratıcı bir insanın yaptığım projeyi beğenmiş olması çok mutlu etti beni. Kendisine çok teşekkür ediyorum. 30 Ekim’de bir konser verdin. Senin ilk konserindi ve bademcik iltihabı olmuştun. Yine de sahneye çıktın...

Açıkçası konserin iptal olması gibi bir durum oluşmuştu. Bir avuç iğne yutmuşum gibi boğazım acıyordu, ateşim çıkıyordu ve çok halsizdim. Daha sonra konser gününün sabahı hastaneye gidip penisilin iğnesi oldum. Sahneye çıkana kadar mutsuzdum fakat seyircilerin bana verdiği enerji sayesinde gözüm açıldı. Her şey çok güzeldi. Sahneden inene kadar boğazımın ağrısını hatırlamadım bile. Umarım benim için olduğu kadar, dinleyenler için de güzel bir konser olmuştur. 

'Asıl nedeni bende saklı'

'Asıl nedeni bende saklı'

Ekşi Sözlük’te senin için ‘insan formunda, şarkı güzelleştirme makinesi’ demiş bir kullanıcı. Bu sana ne hissettiriyor?

Böyle pozitif yorumlar almak mutluluk veriyor. Bir kişi bile şarkıları dinleyip sevse o zaman amacıma ulaşmış olurum. İlk albümüne neden ‘Son’ adını verdin? Ters köşe mi yapmak istedin?

Asıl nedeni bende saklı ama aynı zamanda ilk albümün adının “son” olması fikri bana güzel geldi. Müziğin kadar kliplerin de farklı. Kliplerine bir müdahalede bulunuyor musun yoksa tamamen yönetmene mi bırakıyorsun?

Klip konusunda olabildiğim kadar olayın içine dahil olmak istiyorum. Hem ben bir şeyler öğrenmiş oluyorum, hem de fikirler birleşince daha güzel şeyler ortaya çıkıyor. 

Lin Pesto'nun 'Son' albümünü Spotify'dan dinleyebilirsiniz.


Fotoğraflar: Cem Gültepe-Lin Pesto Instagram

Mine Bozkurt/ mine.bozkurt@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İlk Türk kadın mitingini anlatan resim sergisi açıldı