Covid-19 mutasyona uğradı!

Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayarak daha kolay bulaşır hale geldiğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, mutasyona uğramış olan virüs için ne tür önlemler alınması gerektiğini de açıkladı.

21 Ağustos 2020, Cuma 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Covid-19, tüm hızıyla dünyada yayılmaya devam ediyor ve doğası gereği bu virüs sık mutasyona uğruyor. Uzmanlar bu sebeple ağustos ayına kadar 50.000 düzeyindeki virüs izole ederek gen analizinde bulunmuşlar ve son iki haftadır dikkat çeken bir mutasyondan bahsetmektedirler. 

Yapılan değerlendirmelerde tüm dünyada %70 oranında baskın suşun 614 numaralı kromozomdaki mutant suş olduğu saptanmış. RNA gen kodunun da 614 numaralı kromozomun da iki aminoasit arasında şift oluşması üzerine mutasyona uğradı. Bu mutasyon virüsün tutunma özelliği sağladığı spike proteini üzerinde etkisini gösteriyor ve bu tutunma proteinin daha esnek ve sağlam bir yapı kazanmasını sağlıyor ve sayıca artmasına yol açtı. Bu da virüsün bize daha kolay bulaşabilir ve daha ağır hastalık belirtileri ortaya çıkarabilir olmasına sebep olmakta. 

Akciğer tutulum özelliklerinde hızlı ve agresif ilerlediğini, virüs yükünün daha önceki sürece göre geç gerilediğini görüyoruz. Kısacası, mutant covid -19 artık daha hızlı, daha yapışkan ve insan vücudunda kalma süresi ile bulaşıcılık özelliği artmış durumda. 


Alınması gereken önlemler aynı

Alınması gereken önlemler aynı

Maalesef yaz aylarındaki kontrolsüz ve umursamaz yaşam şekli, halen kontrol altına alınamayan virüs salgınının hızla ikinci pik yapmasına fırsat sağladı. Geldiğimiz noktada virüsün Mart ayındaki döngüsünden daha hızlı yayılan ve benzer şekilde agresif akciğer tutulumu gösterdiğini görüyoruz. Bunun üzerine mutasyona uğrayan virüsün daha kolay bulaşabilir olması ve daha ağır hastalık belirtileri göstermesi tedbiri bırakmamanın zorunluluk haline geldiğini gösteriyor. 

Covid-19 mutasyona uğramış olsa da alınması gereken önlemlerde bir değişiklik yok. Öncelikle her toplu ortamın riskli olduğu unutulmamalıdır. Mesafe ve maske kuralına uyulmadığı noktada ciddi sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir. Uygulanması gereken kurallar aslında oldukça basit, maske takılıp, insanlarla arada 1,5 metrelik bir mesafe bırakılacak. 


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kendi küçük faydası büyük sumak ve faydaları hakkında bilmedikleriniz (Sumak suyu nasıl hazırlanır? Sumak çayı nasıl yapılır?)