Cuma namazı saat kaçta? Diyanet il il cuma namazı vakitleri

Öğle saatinin yaklaşmasıyla birlikte Ekim ayının ikinci cuma namazı saati için aramalar hız kazandı. Yaşadıkları şehirlerdeki cuma namazı saatini kaçırmak istemeyen vatandaşlar, 'Cuma namazı saat kaçta kılınacak?' sorusuna yanıt arıyor. Peki, İstanbul'da cuma ezanı kaçta okunacak? Ankara ve İzmir'de cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Son Güncelleme:
A A
Cuma namazı saat kaçta? Diyanet il il cuma namazı vakitleri

Cuma günlerine özgü bir namaz olan ve milyonlarca Müslümanın katılımıyla camilerde kılınan cuma namazı saatleri günün en çok araştıran konuları arasında yer aldı. Ezanın okunacağı ve cuma namazı ibadetinin gerçekleştirileceği saati sorgulayan vatandaşlar, öğle saatinin yaklaşmasıyla birlikte hazırlıklarına hız verdi. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı il il cuma namazı saatleri...

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Milyonlarca Müslüman vatandaş cuma namazı saatleri sorgulamalarını bugün de yapmaya devam ediyor. Cuma namazı ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, cuma namazı ibadetini zamanında yapmak için 12 Ekim cuma günü cuma namazının saat kaçta kılınacağını öğrenmek istiyor. Cuma namazı 12 Ekim 2018'de İstanbul'da 12:57'de, Ankara'da 12:41, İzmir'de 13:04’de kılınacak. 

CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır. Niyet ederken: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir. Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. ilk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur. Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur. Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir. Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır. Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama" Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur. Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tonlarca palamutla geri döndü