Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'yla ilişkileri eski seviyeden de öte taşımaya kararlıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'yla ilişkileri eski seviyeden de öte taşımaya kararlıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "'(Türkiye-Rusya ilişkileri) İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda, iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir." dedi

09 Ağustos 2016, Salı 14:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Konstantinovski Sarayı'nda gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

“Değerli dostum” şeklinde hitap ettiği Putin’e daveti ve misafirperverliği için teşekkür eden Erdoğan, kapsamlı ve yararlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi. 

Görüşmenin uzun bir aradan sonra gerçekleştiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum hadiseden sonra ilk yüz yüze görüşmemizdi. Aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk yurt dışı ziyaretimi de Rusya Federasyonu’na gerçekleştirmiş oldum. İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir. Kanaatim odur ki iki ülke kamuoylarının bizlerden beklentisi de bu yöndedir.” diye konuştu.

 

Erdoğan, “Bu itibarla bugün yaptığımız görüşmeler neticesinde siyasi, iktisadi ve kültürel ve beşeri alanlarda Türkiye-Rusya ilişkilerini olması gereken seviyelere tekrar taşıyacak kararları almış bulunuyoruz. Bu kapsamda Üst Düzey İşbirliği Konseyinin yeniden canlandırılması, ‘charter’ uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticareti kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya’daki faaliyetlerini önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekküllü şekilde tekrar yürürlüğe konulması gibi başlıklarda gerekli adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız.” dedi.

"Kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz"

"Türkiye-Amerika ilişkilerinin gergin bir dönemden geçtiğini göz önünde bulundurarak soruyorum, acaba ilişkileri, stratejik olarak Rusya ile yeni bir ilişki boyutu şeklinde tanımlamak gerekir mi?" şeklindeki soruyu da yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Özellikle tabii burada bir kıyas zemini sizler teklif ediyorsunuz. Ben sadece sizlere şu şekilde cevap vereyim; biz Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik alanda 35 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamış iki ülkeyiz. Bu son gelişmeden sonra tabii bir düşüş oldu, 27-28 milyar dolara kadar indi. Tabii burada bizim bildiğiniz gibi bir anlaşmamız var, Üst Düzeyli İstişari Konsey yani diğer adıyla Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık gibi bir anlaşmayı da aramızda yapmış, buna göre çalışmalarımızı gerçekleştirmiştik. Nitekim bu yıl sonu itibarıyla tekrar St. Petersburg’da kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl bir diğer toplantıyı gerçekleştireceğiz."

"Charter uçuşlarına yönelik müzakereleri hızlandıracaklarını söylediler"

Türkiye ve Rusya'nın, ikili ticaret hacminde 100 milyar dolara ulaşmayı hedeflediğini anı şeklinde konuştu.

Turizm alanındaki ilişkilere de değinen Erdoğan, "Rusya’dan Türkiye'ye gelen turist noktasında, bildiğiniz gibi bu noktada Türkiye’ye sağlanan çok ciddi imkan vardı. Halklarımızın kaynaşması noktasında da bu tabii çok çok önemliydi. Bu süreci de bir kenara bırakmamız mümkün değil. Bugün yaptığımız görüşmelerde de Sayın Başkan özellikle charter uçuşlarına yönelik müzakereleri hızlandıracaklarını söylediler. Bu sürecin hızlanması, yeniden bu hareketliliğin, bu kaynaşmanın olacağına dair önemli bir işarettir." ifadesini kullandı.

Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu

"Özellikle Akkuyu Nükleer Santrali'ne stratejik yatırım statüsü vereceğiz, bu noktada adımı atıyoruz" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulması konusunda mutabık kaldık. Savunma sanayi alanında işbirliğimizi artıracağız. Bölgesel konuların ele alması noktasında Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirvesi mekanizması kurulmasına da olumlu bakıyoruz."
PUTİN'DEN 'DARBE' MESAJI

Putin, "Darbe kalkışmasıyla ilgili yol açtığı iç krizden sonra sizi arayan ilk liderlerden bir tanesi olduğumu biliyorum. Ve tekrar bizim ilkesel tavrımızı dile getirmek istiyorum. Biz her türlü darbe kalkışmalarına, anayasaya aykırı olan bu tarz girişimlere karşı olacağız... Aynı zamanda Türk halkının bu sorunların üstesinden geleceğini, siz ülkenin başındayken üstesinden geleceğine inanıyorum. Bugün hem başbaşa, hem de genişletilmiş durumda ilişkilerimizi ele alma fırsatımız olacak. Bu arada ticari ve ekonomik ilişkilerimizin yeniden kurulması ve terörle mücadele konuları ele alınacaktır. Tekrar böyle bir fırsatımız olduğuna çok seviniyorum, hoşgeldiniz diyorum" diye ekledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin baş başa görüşmelerin ardından heyetler arası çalışma yemeğine katıldı. 268 GÜN SONRA İLK KEZ

Erdoğan ve Putin en son 15 Kasım 2015'te Antalya'da düzenlenen G20 zirvesi kapsamında bir araya gelmişti. 24 Kasım 2015'te ise Rus uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke ilişkileri gerilmişti.


Türk ve Rus heyetlerin oturacakları yemek masasına koyulan porselen tabakların ortasına Erdoğan ile Putin’in tokalaşma pozunun resmedildiği görüldü
 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer47523","47523","201608","47523-493674.jpg","1", "0","Erdoğan - Putin görüşmesinden ilk görüntüler");

 

Nerdun HACIOĞLU / HÜRRİYET

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kovid-19 tedbirleri aşamalı gevşetiliyor! Restoranlar 1 Mayıs'a kadar...