Cumhurbaşkanı Gül ve eşi pul oldu

Japonya Posta Müdürlüğü, Türk-Japon dostluğu adına bastırdığı pullarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'e yer verdi

02 Kasım 2009, Pazartesi 11:19
A A

Japonya Posta Müdürlüğü tarafından, geçen ay Türk- Japon dostluğuna katkıda bulunmak amacıyla bastırılan ‘Ertuğrul İle Gelişen Türk Japon Dostluğu’ adı verilen pul koleksiyonu, Wakayama'da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Wakayama eyaletine bağlı Kuşimoto kenti belediyesinde düzenlenen toplantıda Wakayama Posta Müdürü Sugawaa Hiroo, üzerinde Japon ilköğretim okulu öğrencilerinin yaptığı ve Türk- Japon kardeşliğini simgeleyen resimler ve çeşitli fotoğrafların bulunduğu pul kataloğunu Kuşimoto Belediye Başkanı Taşhima Katsumasa'ya verdi.

1890 yılında, Oşima Adası açıklarında batan ve 650 mürettebatından 550'si hayatını kaybeden Ertuğrul Firkateyni ile Türk- Japon dostluğu anısına çıkarılan, 20 milyon adet bastırılıp 10'arlı gruplar halinde 80 Japon Yeni’nden satışa sunulacak olan pulların üzerindeki bazı fotoğraflar dikkati çekti.

Türk- Japon dostluğu temasının işlendiği pullarda, Ertuğrul Firkateyni’nin komutanı Osman Paşa, süvarisi Ali Paşa, Türk subaylarının toplu fotoğrafı, Türk ve Japon subaylarının birlikte toplu fotoğrafı, Türk şehitliği, Türk müzesi, şehitlik önünde düzenlenen törenler, Ertuğrul Firkateyni ve firkateynin battığı yerdeki Kosinozaki Feneri'nin fotoğrafının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bir tören sırasında eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte çektirdiği fotoğrafa da yer verildi. ‘First lady' Gül, açık mavi türbanı ve beyaz kıyafetiyle dikkati çekti.

Yaşar ANTER/Japonya-DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.