Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan ABD'de panel serisi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 21-24 Mayıs'ta ABD'de "Turkey-US Relations: Same Origin/New Vision" başlıklı panel serisi düzenleyecek.

Son Güncelleme:
A A
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan ABD'de panel serisi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının ABD'de gerçekleştireceği "Turkey-US Relations: Same Origin/New Vision" başlıklı paneller serisi, 21-24 Mayıs 2019'da sırasıyla Washington ve New York'ta yapılacak. 

Türkiye-ABD ilişkilerinin dünü, bugünü ve yarınının bütün boyutlarıyla değerlendirileceği paneller serisi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Altınbaş Üniversitesi Rektörü, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan ile akademisyen/gazeteci Bora Bayraktar'ın katılımıyla gerçekleştirilecek. 

Panellerle Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesi ve Türkiye'nin çeşitli alanlardaki politikaları ile tezlerinin Amerikan toplumu ve Kongre üyelerine doğru şekilde anlatılması amaçlanıyor. 

Program esnasında ABD akademi camiasının önde gelenleri ile yuvarlak masa toplantıları yapılmasının yanı sıra ABD'de yaşayan Müslüman, Yahudi ve Hristiyan toplumlarının temsilcilerinin katılımıyla iftar programları düzenlenecek. 

İlki Washington'da yarın ABD Temsilciler Meclisinin 2020 Rayburn binasında yapılacak panel serisinin moderatörlüğünü Georgetown Üniversitesi Avrasya, Rusya ve Doğu Avrupa Çalışmaları Merkezi Direktörü Brenda Shaffer üstlenecek. 

Temsilciler Meclisi'nde gerçekleştirilecek panel, Türkiye - ABD ilişkilerinin Amerikan Kongresi'nde bizzat Kongre üyelerinin katılımıyla görüşülmesi bakımından ayrı bir önem arz ediyor. 

Washington Büyükelçiliği ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı yararına iftar programı yapılarak da Filistinlilerle dayanışma gösterilmesi hedefleniyor. 

New York'taki panel ise 23 Mayıs Perşembe Harvard Club'da (The Cambridge Room, 35 W 44th St.) yapılacak. 

Amerikan akademi ve basın camiasının önde gelen isimlerinin katılmasının beklendiği panelin moderatörlüğünü EastWest Institute Başkanı ve CEO'su Cameron Munter üstlenecek. 

Panelin ardından Türk toplumu temsilcileri ve ABD'de yerleşik Türk basın mensuplarıyla görüşmeler gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun resmi twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Altun, "Cumhurbaşkanlığı @iletisim Başkanlığı olarak tüm dünyada etkin kamu diplomasisi hedefiyle, 21-24 Mayıs’ta ABD’de ülkemizin politika ve tezlerini Amerikan siyasetçilere ve toplumuna doğrudan anlatacağımız ve iki ülke ilişkilerini değerlendireceğimiz bir program gerçekleştireceğiz. Washington’da ABD Temsilciler Meclisi’nde düzenleyeceğimiz panel bizzat Kongre üyelerinin katılacak olması bakımından ayrı bir önem arz ediyor. New York’ta Harvard Club’taki panelimizde de siyaset, akademi, düşünce kuruluşu, sivil toplum ve medya temsilcilerini ağırlayacağız. Ayrıca hem Temsilciler Meclisi üyeleriyle yapacağımız birebir görüşmeler hem de farklı toplum kesimlerinden kanaat önderleriyle bir araya geleceğimiz toplantılarla verimli bir program olacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Emniyetin Lara Croftu', mermi sesiyle müzik yapıyor