Cumhuriyet Davası'nda ara karar: 7 kişiye tahliye

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve çizerlerine yönelik açılan davada ara karar açıklandı

28 Temmuz 2017, Cuma 17:21
A A
Cumhuriyet Davası'nda ara karar: 7 kişiye tahliye
Duruşmada sanık savunmalarının ardından sanık avukatları söz alarak müvekkillerinin tahliyelerini istedi.

Bunun üzerine mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıklardan Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Musa Kart, Güray Öz ve Turan Günay hakkında tahliye kararı verilmesini, diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
 

SİLİVRİ'DEN ÇIKIŞ YAPTILAR


Tahliye kararı verilen Cumhuriyet gazetesi çalışanları gece yarısından sonra Silivri Cezaevi'den çıkış yaptılar. Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Musa Kart, Güray Tekinöz, Turhan Günay, Önder Çelik ve Hakan Karasinir cezaevi önnüde aileleri, yakınları ve arkadaşları karşıladı. Cezaevi önünde basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan çizer Musa Kart, hukuksuz şekilde 9 tutuklu kaldıklarını söyleyerek, "Avukat arkadaşlarımız buna keyfi tutuklama diyor. Ama inanın bu süreç içerisinde yüreğimizi kinle ve öfke ile doldurmadık. Bu duygularla yaşayamazdık. Cumhuriyet'i FETÖ terör örgütü ile irtibatlandırmak isteyen iddianame düşmüştür. Savunmam da ifade ettim; bu iddianame düşmüştür. Ama mizahı zerafet ölçülerinde çerçevesinde yapanlar bilirler ki düşene dokunulmaz" dedi.


 

YURT DIŞI YASAĞI VE ADLİ KONTROL ŞARTI


Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklardan Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Musa Kart, Güray Öz, Turhan Günay, Hakan Karasinir ve Önder Çelik hakkında yurtdışına çıkış yasağı koyarak adli kontrol şartıyla tahliye edildi.


AHMET ŞIK'A SUÇ DUYURUSU 

Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Ahmet Kemal Aydoğdu hakkında tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Savunması alınan sanıkların duruşmadan bağışık tutulmasına hükmeden mahkeme, savunma aşamasında sanık Ahmet Şık’ın bildirdiği 'birtakım söz ya da ithamlarla savunma sınırını aşarak suç unsuru teşkil ettiğini' gerekçe göstererek Ahmet Şık hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
 

DAVA ERTELENDİ


Savunması alınmış olan sanıkların hepsinin vareste tutulma kararı kabul edildi.

Mahkeme Başkanı: Avukatların cezaevinde görüşmesi konusunda kısıtlılık kararını kaldırdı.

Mahkeme duruşmayı 11 Eylül 2017 tarihine erteleyerek, duruşmanın Silivri’de görülmesine hükmetti.

 

SAVCI MÜTAALASINI VERMİŞTİ


Cumhuriyet Gazetesi davasında alınan savunmalar ve taleplerin ardından duruşma savcısı taleplere ilişkin mütalaasını açıkladı. Başsavcıvekili Hacı Hasan Bölükbaşı, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Musa Kart, Güray Öz hakkında adli kontrol şartıyla tahliye kararı verilmesini, Turan Günay hakkında ise direkt tahliye kararı verilmesini talep etti.

Savcı Akın Atalay, Murat Sabuncu, Önder Çelik, Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Hakan Kara, Kemal Aydoğdu'nun tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Savcı, mütalaasında gazeteci Ahmet Şık’ın tutukluluk halinin devamını talep ederken “İddianamede belirtilen ve bir bütün olarak değerlendirilen Twitter hesabındaki paylaşımları, Cumhuriyet.com.tr de yayınlanan ve firari sanık Can Dündar’ın MİT TIR’ları haberinde olduğu gibi PKK, DHKP-C ve FETÖ terör örgütlerinin nihai amacı doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ulusal ve uluslararası mecrada terör örgütlerine lojistik destek sağlayan, destek veren devlet olduğu yönünde algı ve izlenim yaratmaya yönelik paylaşım ve beyanları” ifadelerini kullandı.  


18 KİŞİ HAKKINDA 43 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR


"Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek" iddiasıyla tutuklanan ve tutuksuz yargılanan Cumhuriyet yönetici, yazar, muhabir ve avukatları hakkındaki dava, gözaltılardan 9 ay, iddianamenin hazırlanmasından 3 ay sonra başladı. 12’si tutuklu 18 kişinin yargılandığı davada Cumhuriyet'çiler, iddianamede yer alan suçlamaları dört oturumda yanıtladı. 

Duruşmada bugüne dek Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Bülent Utku, Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Avukat M. Kemal Güngör, Okur Temsilcisi Güray Öz, köşe yazarları Kadri Gürsel, Hakan Kara, Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, muhabir Ahmet Şık, çizer Musa Kart, gazetenin eski muhasebe müdürü Bülent Yener ve halefi Günseli ÖzatalayCumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç ve Twitter'da Jeansbiri adlı hesabı kullanmakla suçlanan Ahmet Kemal Aydoğdu iddianamede yer alan suçlamalara yanıt verdi. Almanya'da bulunan eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise duruşmaya katılmadı.

Bahsi geçen 18 kişi hakkında, Türk Ceza Kanunu'ndaki 'anayasal düzene karşı suçlar' ve Terörle Mücadele Kanunu'nun ceza artırımını öngören düzenlemesi kapsamında 7,5 yıldan 43 yıla kadar hapis cezaları isteniyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.