Dağ keçisi ölümlerinde 'veba' şüphesi

Dağ keçisi ölümlerinde 'veba' şüphesi

Tunceli'de son bir haftada 6 dağ keçisi telef oldu. Yetkililer vebadan şüphelenildiğini ve alınan numunenin laboratuvara gönderildiğini bildirdi

22 Kasım 2017, Çarşamba 21:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tunceli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, görme kaybı ve kanlı ishal sonrası bir hafta içerisinde 6 dağ keçisinin öldüğünü belirledi.

Son olarak aynı belirtilerle önceki gün bulunan bir dağ keçisinin de telef olduğu bildirildi. Telef olan keçiden alınan numunelerin ise ölüm sebebinin tespit edilmesi için Elazığ Veterinerlik Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı'na gönderildi.


YETKİLİLER KAYIT ALTINA ALDI


Öte yandan dün de sabah saatlerinde yine Pülümür ilçesinde bitkin halde dağ keçisini gören vatandaşlar durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerine bildirdi. Olay yerine giden ekipler, dağ keçisinin öldüğünü tespit etti. Yetkililer, telef olan dağ keçisini fotoğraflayarak kayıt altına aldı.


 

"İLK BULGULAR VEBA"


Son bir haftada 6 adet dağ keçisinin telef olduğunu tespit ettiklerini belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, “Ölen dağ keçilerini dezenfekte işleminin ardından gömdük. Keçilerin ölüm sebebinin tespiti amacıyla en son tedavi amacıyla kurumumuzda bulunan ve ölen dağ keçisinden alınan numuneleri Elazığ Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı’na gönderdik. İlk bulgular veba şüphesini çağrıştırıyor. Ancak keçilerin kesin ölüm nedenlerinin saptanması amacıyla Veterinerlik Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı'na da numune gönderdik. Buradan gelecek sonuçlar doğrultusunda ilgili kurumlarla işbirliği halinde gerekli adımları atacağız” dedi.


"YÜKSEK KESİMLERDE TESPİTİ YAPILAMAYAN HAYVAN ÖLÜMLERİ OLABİLİR"


Şu ana kadar 6 dağ keçisi ölüsünü tespit ettiklerine dikkat çeken Gürsönmez, yüksek kesimlerde tespiti yapılamayan başkaca hayvan ölümleri olabileceğini de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Bu hafta telef olan 5 dağ keçisi gördüğünü belirten yöre sakinlerinden Koray Şengül ise, “Daha önce keçilerin buralarda otladığını, su içtiğini görürdük. Bir hafta içerisinde 5 tane keçi öldü. Bunu ilk defa görüyoruz. Hayvanların bu şekilde telef olmasına üzülüyoruz" ifadelerini kullandı.


"BUNUN İÇİN NE YAPĞILIR BİLEMİYORUZ"


Yetkililere, sorunun tespiti konusunda yardımcı olmaya hazır olduklarını belirten Altan şahin, “Bu hayvanlar rahatsız sabit olarak yerinde duruyor. Gözleri de görmüyor. Yüzde, boğaz altında ve memelerinde şişlik var. Bir gün önce bu halde bulduğumuz hayvan öldü. Bunun için ne yapılır bilemiyoruz. Nereden gelmiş bu hastalık, virüs müdür, ev hayvanlarından mı bulaştı bilemiyoruz. Her sene bir iki hayvan yaz ishalinden ölürdü onu normal karşılıyorduk. Ancak bu sefer sırf bu bölgede 5-6 hayvan öldü" ifadelerini kullandı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şempanze Can ile yavru ayı Boncuk'un dostluğu görenleri şaşırtıyor