'Dağa çıkanlar gelsin'

Cumhurbaşkanı Gül, 'Dağa çıkanlar artık gelip evlerine dönsün, ailelerine kavuşsun. Bunu sağlayan ilgili kanunlar var' çağrısında bulundu

19 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

BAŞKA YOLLARDA VAR

Cumhurbaşkanı Gül, dün TRT 1’de Çankaya Köşkü’nden canlı olarak yayımlanan “Politik Açılım” programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül ‘Demokratik Açılım’ konusunda şunları söyledi: Terörle mücadele şekli her zaman silahlı mücadele ile olmaz. Bir çok yolları devreye koymanız gerekir ve son zamanlarda daha çok bunlar konuşuluyor. Bütün bu silahlı unsurlar, eline silah alıp dağa çıkmış olan insanlar, teröre karışmış olan insanlar artık ‘Bu yol değildir’ deyip, gelip evlerine dönsünler, ailelerine kavuşsunlar.

‘UMARIM FIRSAT KAÇIRILMAZ’

Abdullah Gül “Başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere çok yoğun bir çalışma yürütülüyor. Ümit ediyorum ki bu fırsat kaçırılmaz. Ömür boyu dağlarda yaşamak, Türk devletiyle silahlı mücadele etmek zaten mümkün değildir. Ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler artık buna fırsat vermemektedir. Eskiden en dost bildiğimiz ülkelerde, zaman zaman müttefiklerimizin içinde bile, öyle veya böyle, çeşitli sebeplerden dolayı hoşgörülü davranışlar olmuştur. Ama bugün gelinen noktada böyle değildir.

‘İSRAİL DERS ALSIN’

Cumhurbaşkanı Gül, İsrail’le önce ‘tatbikat’ sonra TRT’de yayınlanan ‘Ayrılık’ dizisiyle tırmanan krize de değindi. Gül, “İsrail’in Türkiye’ye son günlerde gösterdiği tepki doğru değildir. Nitekim doğru olmadığı, hemen iki gün sonra BM İnsan Hakları Komisyonu’nda kabul edilen raporla ortaya çıktı. Raporda İsrail’in orantısız güç kullanması şiddetle kınandı Onun için İsrail’in Türkiye’ye böyle aşırı bir tepki göstermemesi gerekir. İsrail’in bundan ders alması ve bundan sonraki hareketlerini ona göre ayarlaması gerekir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.