Daha güzel bir cilt için: Yüze dokunma alışkanlığı nasıl bırakılır?

Ergenlik döneminde annelerimizin bize sıkça hatırlattığı bir kural vardı, kirli ellerle yüzümüze dokunmamızı ya da sivilcelerimizle oynamamızı istemiyorlardı. Ellerimizde var olan bakteriler cildimizdeki gözeneklere yerleşiyor ve kendilerine yaşam alanı oluşturuyorlar. Bu yüzden her cilt temizleme ürününde de aynı uyarıyı görebilirsiniz. Yüzünüzü temizlemeden önce ellerinizi mutlaka yıkamanız gerekiyor. Peki yüze dokunma alışkanlığını nasıl bırakabiliriz?

20 Şubat 2021, Cumartesi 14:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Aynı evde yaşadığınız kişilerden yüzünüze dokunduğunuzda sizi uyarmasını isteyin

Aynı evde yaşadığınız kişilerden yüzünüze dokunduğunuzda sizi uyarmasını isteyin

Yüze dokunma hareketleri fark edilmeden yapılan davranışlardır. Birinci adım ise bu durumu fark etmektir. Fark etmede zorlanan bireyler bir yakınlarından kendilerini uyarması konusunda yardım isteyebilirler.


Bu hareketleri 1 dakika boyunca uygulayın

Bu hareketleri 1 dakika boyunca uygulayın

Yüzünüze dokunduğunuzu fark ettiğinizde bunu değiştirmek için 1 dakika süre boyunca ellerinizi birbirine kenetleyerek sıkıca tutabilirsiniz. Ellerinizi kalçalarınızın altına koyarak 1 dakika bekleyebilir ya da bir zamanlar çok meşhur olan stres topunu 1 dakika boyunca sıkarak davranışı değiştirmeyiz deneyebiliriz.

Post-it notlar yapıştırın Not alın

Post-it notlar yapıştırın Not alın

Not almak, bu tür davranışların değişiminde önemli olabilir. Örneğin bunu yaptığınız anı fark ettiğinizde ‘televizyon izlerken yüzümün kaşındığını hissettim’ daha sonra ‘elimi götürdüm, kaşıdım ve rahatladım’ şeklinde nerede nasıl fark ettiğimizi ve hissiyatımızı yazarak bunları not aldığımızda fark etmeyi sağlayabiliriz. Fark ettikçe bunu değiştirme şansına sahip olabiliriz.


Post-it kullanın

Post-it kullanın

Ev veya işyerinde post-it notlar yapıştırmak faydalı olabilir çünkü onları göreceğiniz yerlere yapıştırarak ellerinizi yüzünüzden uzakta tutmanız gerektiğini hatırlayabilirsiniz.

Tetikleyicileri azaltın

Tetikleyicileri azaltın

Bazı durumlar elleri yüze götürmeyi tetikliyor. Örneğin, gözlüğünüz düşüyordur ve siz sürekli gözlüğünüzü yukarı doğru itiyorsunuzdur, gözlük bağı kullanabilirsiniz. Tırnak yeme alışkanlığı çok sık görülür bunun için de tırnakları mümkün olduğunca kısa kesebilir veya çok sık kullandığımız eldivenleri evde kullanarak tırnak yeme alışkanlığının da önüne geçebiliriz. Saçlarınız yüzünüzün önüne düşebilir ve bu da yüze dokunma hissi yaratabilir. Saç bağı kullanabiliriz. Yüzünüze elinizi götürmeye odaklı bir his hissettiğinizde de dikkat odağınızı değiştirebilir ve mutlaka bir uğraş bulmaya çalışmalıyız. 

Ellerinizin kokmasını sağlayın

Ellerinizin kokmasını sağlayın

Ayrıca kokulu en dezenfektanları veya kokulu sabunlar kullanarak ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanız gerektiğini kendinize hatırlatabilirsiniz. Koku ellerinizin konumuna dikkatinizi çekecektir.

Alerjiniz olabilir mi? Tespit edin

Alerjiniz olabilir mi? Tespit edin

Bazı insanların kaşıntısı alerjik durumlarda da ortaya çıkabiliyor. Böyle bir durum varsa mutlaka hekiminizden alerjiye yönelik bir ilaç alabilir ve bunun azaltılmasını isteyebilirsiniz. Temel olarak davranış değiştirme yoluyla yapacağımız durumlarla elimizi yüzümüze götürme oranlarında azalma sağlayabiliriz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fahriye Evcen'in 5 makyaj imzası