Daha iyi bir ebeveyn olabilmek için dikkat edilmesi gereken 10 şey

İyi bir ebeveyn olabilmek için birçok kişi özen gösterir. İyi ebeveyn olmak; empati kuran, teşvik eden, destek olan, sorumluluk sahibi, iyi alışkanlıklara yönlendiren ve sağlıklı ilişki kurabilen bir karakter oturtarak pozitif bir rol modeli olmaktan geçer.

02 Haziran 2020, Salı 15:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İyi bir ebeveyn olmak çocuğun ileriye dönük iyi bir insan, iyi bir iş arkadaşı, iyi bir eş, iyi bir anne veya baba olmasını etkiler. Çocuğunuza karşı iyi bir ebeveyn olmak için işte dikkat edilmesi gereken 10 şey.


Otoriteyi korumak

Otoriteyi korumak

Ebeveynlik konuları üzerindeki anlaşmazlıklarınızı çocukların önünde yaşamayın. Partnerinizle anlaşın ya da anlaşmayın, ebeveynlik konularında çocuklarınızın önünde anlaşmazlık yaşamak, ebeveynlik otoritenize zarar vermenin en kolay yoludur. Kendinizi tutun ve partnerinizle çocuklar etrafta yokken, özel bir şekilde konuşun.


Cesaret verme

Cesaret verme

İltifat etmek yerine cesaretlendirmeyi tercih edin. Bir çocuğu cesaretlendirmekle ona iltifat etmek arasında dünya kadar fark vardır. Çocuğunuz iltifat duyduğunda bir sonraki seferde de aynı tepkiyi alabilmek adına sürekli başarılarını nasıl tekrar edebileceğini düşünmek zorunda kalır. Cesaretlendirmek belirli ve kesin, iltifatlar ise geneldir. Cesaretlendirmek, çocuğunuzun başarısını sağlam temellere dayandırabilmesini sağlar.


Kurallar koymak

Kurallar koymak

Kendi evinize ait kurallar olsun ve bu kurallara uymasını sağlayın. Çocuklar hayatlarında kurallara ve sınırlara ihtiyaç duyarlar. Kendi memnuniyetlerini ve hazlarını erteleyebilmeyi öğrenmek zorundadırlar - özellikle de her şeyin ani yaşandığı günümüz dünyasında. Ancak akıllıca hareket edin; çok fazla kural isyana yol açabilir.


Görevler vermek

Görevler vermek

Birçok ebeveynin en çok yanıldığı nokta, ev işlerinde çocukları doğru bir şekilde görevlendirmemesidir. Görevlendirme, belirli işler, belirli çocukların sorumluluğu olacak şekilde yapılmalıdır. Çocuğunuz o gün herhangi bir sebepten dolayı işini yapamıyorsa eğer, yerine işini yapabilecek birini bulmalıdır. İşin kendi sorumlulukları olduğunu kabullendikleri an, hiçbir mazeret kabul edilmemelidir.


Rutinler oluşturmak

Rutinler oluşturmak

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren rutinler konusunda teşvik edilmelidir. Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren rutinler ve iyi alışkanlıklar oluşturması için yardımcı olun. Çocuklar küçükken, diş fırçalama gibi belli kuralları rutine dönüştürmek kolaydır. Bu rutinler çocuklara hayatları boyunca yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda da güvende ve başarılı hissetmelerini sağlarlar.


Sofra düzeni oluşturmak

Sofra düzeni oluşturmak

Aile yemekleri için günler belirleyin. Yüz yüze temasın çok bağlayıcı ve samimi bir işlevi vardır. İş programınız çok yoğun olsa da belirli akşamları aile yemeklerine ayırın. Kalan günlerde de evde kim varsa onunla birlikte yemek yemeye çalışın.


Zaman yönetimi

Zaman yönetimi

Elektronik araçlarla geçirilen zamanı kısıtlayın. Yemekler ve aile gezintileri gibi teknolojiden uzak durulması gereken anlarda belirli kurallar koymak önemlidir. Teknolojinin olmadığı anlar yaşamak, çocuğunuza yüz yüze olduğu kişinin aracın diğer ucundaki kişiden çok daha önemli olduğunu öğretir.


Arkadaş edinme

Arkadaş edinme

Çocuklarınızın arkadaşlarını tanımaya çalışın. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, çocuğunuz arkadaşlarından önemli ölçüde etkilenir; işte bu yüzden onları tanımaya çalışmak çok önemlidir. Sessizliği ve huzuru tercih de etseniz çocuğunuza eve arkadaşlarını çağırabileceğini söylediğinizden emin olun. Yalnızca konuşan ve yemek yiyen bir grup çocuğun etrafında olarak bile çocuğunuzun arkadaşlarının kim oldukları hakkında fikir edinebilirsiniz.

İstek ve talepte bulunma

İstek ve talepte bulunma

Şikâyet etmeyin, talep edin. Bir konuda şikâyet ettiğimizde gerçekten istediğimiz aslında bir şeylerin değişmesidir. Çocuğunuz mutfakta bulaşık bıraktı ve siz bunun bir daha olmasını istemiyorsunuz. "Yine kirli bulaşık bıraktığına gerçekten inanamıyorum!" demek yerine "Bir daha kine tabak kullandığında yıkayıp bırakırsan gerçekten mutlu olurum. Teşekkürler." demeyi deneyin.


Dikkatinizi ona verin

Dikkatinizi ona verin

Dinleyin. Dikkatlice dinlemek, günümüzde az bulunan bir şey haline geldi. Artık dinlerken zamanımızın çoğunu vereceğimiz yanıtları formüle etmekle geçiriyoruz. Ve böyle yaparak muhabbetin bir kısmını kaçırmış oluyoruz. Karşınızdakini merakla dinleyin. Sorular sorun. Bu şekilde davranarak çocuğunuz hakkında öğreneceğiniz şeylere siz bile şaşırabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuğun havale geçirdiği nasıl anlaşılır?