Önceki Fotolar

Dalış turizminin değişmeyen adresi 'Kaş'

Su altında önemli bir flora ve fauna zenginliğe sahip Antalya'nın Kaş ilçesi son yıllarda Türkiye'nin hatta dünyanın en gözde dalış merkezlerinden biri haline geldi.

01 Aralık 2019, Pazar 20:28 Son Güncelleme:
A A

Daha derinde, normal deniz kazaları sonucu oluşmuş batıkların da bu bölgede bulunduğunu ifade eden Draman, bunlardan birinin Kanyon, Dimitri veya Pamuk batığı adıyla bilinen bir Yunan teknesi olduğunu belirtti.

Deniz kaplumbağaları Kaş'ın sembolü

Deniz kaplumbağaları Kaş'ın sembolü

Orfoz balığı, fok ve deniz kaplumbağalarının Kaş'ın sembolü olduğunu aktaran Draman, "Ama biz en çok orfozu seviyoruz. Çünkü kaplumbağalar çevreye epey bir zarar verdiler. Çok benzersiz, kocaman pinalarımız vardı, onları deniz kaplumbağaları bitirdi, çayırlarımızı da... Neyse ki foklar hiçbir şeyimizi bitirmedi ama onu pek göremiyoruz." ifadesini kullandı. 

"Her batık çevresini kirletiyor"

"Her batık çevresini kirletiyor"

Dalış tutkunlarının özellikle merak ettiği batıkların, denizlerin doğasını bozduğuna dikkati çeken Draman, sözlerine şöyle devam etti:


''Görsel olarak dalış turizmine hizmet edebiliyor"

''Görsel olarak dalış turizmine hizmet edebiliyor"

"Sonuçta her batık çevresini kirletiyor. Ne kadar temizlerseniz temizleyin, suni olarak batırdığınız bir batığın içinde mutlaka biraz yağ var, mutlaka boyaları dökülebiliyor etrafa. O metaller ne olursa olsun zamanla kumun içine, ortamda eriyerek yerleşebiliyorlar. Diğer taraftan baktığımızda ise da fazla denizsel hayatın olmadığı bölgelerde, canlılığın artmasına katkı sağlıyor, görsel olarak da dalış turizmine de hizmet edebiliyor." AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Sakin şehir' Halfeti'ye ziyaretçi akını